İsrail polisinin öldürdüğü otizmli Filistinli Eyad Halaq’ın cenazesine yüzlerce kişi katıldı: ‘Filistinlilerin Yaşamı Önemlidir’

thumb-115

İsrail Güvenlik Güçleri, Kudüs’te dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle Filistinli Iyad Hallak’ı vurarak öldürdü. 32 yaşındaki Iyad’ın otizmli olduğu ve okula gittiği öğrenildi. Cinayet Filistin’de ve İsrail’de eylemlerle protesto edildi. İsrail ise özür dilemekle yetindi.

Kudüs’ün “eski şehir” bölgesinde bulunan El-Esbat, Aslanlı Kapı’da, 32 yaşındaki otizmli Iyad Hayri Hallak isimli Filistinli, İsrail polisince açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. “Tabanca taşıdığı şüphesiyle dur ihtarı yapılan ancak bu uyarıya uymayarak kaçtığı” iddiasıyla vurulan Iyad Hallak’ın üzerinde silah bulunmadığı ve Eski Şehir’de yer alan okuluna gittiği ortaya çıktı.

Hallak’ın cenazesi yüzlerce Filistinlinin omuzlarında, Kudüs’ün “eski şehir” bölgesindeki El-Esbat Kapısı’na ulaştırıldı. Cenaze namazının ardından Hallak’ın naaşı, Selahaddin Caddesi’nde bulunan mezarlığa defnedildi.

Filistinli gencin öldürülmesi Filistin’de olduğu gibi İsrail’de de protesto edildi. İsrailli sol gruplara mensup yüzlerce insan Batı Kudüste düzenledikleri yürüyüşle Filistinlilere yönelik ayrımcılığı ve cinayeti protesto etti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın