Scroll Top

AB için çözüm Türkiye ile uzlaşmak

Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Financial Times’da kaleme aldığı makalesinde Türkiye’nin sınırları açmasının ardından mülteci krizi ile baş başa kalan Avrupa’yı uyardı. Kaleler inşa etmenin, mültecilere saldırmanın bir çözüm olmadığını belirten Çavuşoğlu, AB’nin Türkiye ile uzlaşması gerektiğine vurgu yaptı.

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın mültecilere yönelik tutumu karşısında gösterdiği tavır nedeniyle tüm dünyanın gözünde itibarı zedelenen Avrupa Birliği’nin, sorunları kaynağında çözen bir uluslararası sistem kurulması çağrımıza kulak tıkamaya devam etmesi durumunda, bugüne kadar oluşturmaya çalıştığı imajının; insan haklarına kılavuzluk yapan bir dünya gücü olma iddiasının çökeceği konusunda AB’yi uyardı.

İnsan hakları iddiası çöktü

İngiliz Financial Times gazetesi için “AB’nin Suriyeli Mülteciler Konusundaki Ataleti İnsanlık Vicdanında Kara Bir Lekedir” başlıklı bir yazı kaleme alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin insanlık dışı tutumu ve iki yüzlülüğünü satır satır ortaya koydu. AB’nin insan haklarına kılavuzluk yapan bir güç olması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Fakat Yunanistan’ın mültecilere yönelik tutumuna ve AB’den bu yönde almayı sürdürdüğü aşırı desteğe yönelik bir şeyler yapılmadığı takdirde bu iddia çökecektir” ifadelerini kullandı.

Herkes zarar görür

AB’yi İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı konusunda uzun süredir ikaz ettiğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, Suriye sorununun çözümü için uluslararası bir sistem çağrısında bulunarak, “Bu türden ihtilafların çözüme ulaştırılmasında ve Avrupa’yı saran sorunların ele alınmasında, AB’yi bize yardım etmeye ikna etmeye çalışıyoruz. Bu sorunları kaynağında çözmezsek herkes zarar görecektir. Fakat Suriye savaşının başlamasıyla ortaya çıkan bu sürecin şimdilik son safhasına bakıldığında AB’nin, bu sorunun tam anlamıyla anlaşılması veya çözüm üretilmesi yönünde herhangi bir adım atmadığı görülüyor” tespitini yaptı.

Tek başımıza koruyamayız

Türkiye’nin Bahar Kalkanı Harekatı ile bir NATO ülkesine saldırmanın ne demek olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, Esed rejiminin sivilleri vurmasının yeni bir kriz doğurduğunu kaydederek, yazısını şöyle sürdürdü: ‘İdlib’e saldırılmasını durduramadan ve çatışmalara son verilmesini sağlayamadan, yaklaşık 1 milyon insan, NATO’nun ve Avrupa’nın güneydoğu sınırı olan Türkiye-Suriye hududuna doğru yürüyüşe başladı. Biz halihazırda 3,6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor ve Suriye’deki 5,5 milyon kişiye de doğrudan veya dolaylı olarak yardım ediyoruz. Bunun bize maliyeti 40 milyar doları geçti. Sadece geçen yıl içinde emniyet güçlerimiz, yasa dışı göç etmeye çalışan 455 bin kişiyi yakaladı. NATO ve Avrupa sınırlarını tek başımıza korumaya devam edemeyiz. Bu yüzden geçen ay Türkiye’nin, Suriye veya başka bir ülkeden artık daha fazla mülteci alamayacağına ve ülkemizden ayrılmak isteyenleri de durdurmamaya karar verdik. Türkiye zaten bu kişiler için nihai durak değildi, onları kalmaya zorlayamazdık. Bu mülteci akınını ciddiye almaları ve 2016 yılında Türkiye ile yaptıkları mülteci anlaşmasına uymaları için AB’ye yaptığımız ve karşılık bulmayan çağrılar, en son İdlib göçüyle birlikte kaynama noktasına ulaştı.”

AB’nin itibarı zedelendi

Yunanistan’ın sınıra yığılan mültecilere yönelik uygulamalarını “AB için bir utanç ve insanlık vicdanı için de bir lekedir.” şeklinde değerlendiren Çavuşoğlu, AB’nin bu durumu izlemekle yetindiğinini vurgulayarak, “Yunanistan, mülteci başvurularını da yasa dışı olarak askıya alıyor. BM bu durumu eleştirirken AB bir şey yapmıyor. İnsanlar öldü, çok sayıda kişi yaralandı ve AB’nin itibarı dünya genelinde zarar gördü” dedi.

Üyelik süreci hızlanmalı

Sorunun kaynağının AB’nin Türkiye ile samimi bir çalışma yürütmemesi olduğunu kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, çözüm yolunu şu şekilde gösterdi: “Somut adımlar atan tek ülke olan Türkiye’yi hor görerek ve sadece niyet ederek bu sorunları doğdukları ülkelerde çözemeyiz. Kaleler inşa etmek, insanları can havliyle kaçmaktan alıkoyamaz. AB ve Türkiye, bu sorunları ele almak için ortak bir zemin bulmak zorundadır. AB, gerçekten jeopolitik bir ittifak olmak istiyorsa bunu ancak böyle başarır. Brexit’in gerçekleştiği yılda AB’ye katılmayı hala isteyen ve hatta sorumlu bir aktör olarak dediklerini de yapan tek büyük Avrupa ülkesini uzaklaştırmak uzun yıllardır yapılmış en büyük siyasi hata olacaktır. Türkiye, İngiltere ve AB’nin, ortak komşu bölgelerinde istikrarı sağlamak için bir araya gelmesi, bu süreçte de AB’nin Türkiye’nin üyelik sürecini hızlandırması gerekmektedir.”

Benzer gönderiler