Scroll Top

İsrail uluslararası hukuku tanımıyor: Üniformasız askerler Filistinlilerin arasında

Yüzleri-maskeli-israil-askerleri

Ramallah’ta avukatların protesto gösterisinde ortaya çıkan yüzleri kefiye ve Filistin bayrağıyla sarılı askerler, birçok kişiyi gözaltına aldı.

Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla çatışmaların başladığı Ortadoğu’da, bugün yeni gözaltılar var.

Washington’ın desteğiyle şiddetin dozunu artıran İsrail askerleri, Batı Şeria’nın Ramallah kentinde protesto gösterisi düzenleyen Filistinli avukatları gözaltına aldı.

Biber gazı kullanan İsrail güçlerinden bazılarının yüzlerinde maske olması dikkat çekti. Birçok sivil giyimli askerin yüzünü kefiye ile örttüğü, içlerinden birinin yüzüne Filistin bayrağı sardığı görüldü.

Yüzünde Filistin bayrağı ve elinde bir silah olan İsrail askeri, Filistinli bir avukatı gözaltına aldı. Yüzleri maskeli İsrail askerleri görüntüsü, İsrail’in Filistin gösterilerinde provokasyon yapma ihtimalini akıllara getirmesinin yanında uluslararası hukuk kurallarına da açıkça aykırılık teşkil ediyor.

İsrail’in de taraf olduğu Cenevre Protokollerine göre silah taşıyan güvenlik güçleri müdahalede bulunurken “sabit ve uzaktan seçilir ayırt edici alamete sahip olmak”, yani üniforma giymek zorunda.

İsrail askerlerinin bu görüntüsü İsrail’in evrensel hukuk kurallarını ihlal listesinde başka bir örneği oluşturuyor.

Benzer gönderiler