Scroll Top

İtalya, Başsavcının açıklamalarını konuşuyor

C-HhoqvXsAAvpcJ

İtalya’da Katanya Başsavcısı Carmelo Zuccaro’nun açıklamaları ülkeyi ayağa kaldırdı. Zuccaro elinde Libyalı insan tacirleriyle yardım kuruluşları arasında yapılan telefon görüşmeleri olduğunu belirtiyor:

“Bana kalırsa sivil toplum örgütleri insan kaçakçıları tarafından finanse ediliyor. Elbette temiz ve dürüst kurumları bundan ayırmak gerekli. Elimde doğrudan ulaşabileceğim bazı irtibatlar var. Bu iş uyuşturucu kaçakçılığıyla aynı parayı kazandırıyor. Bazı sivil toplum örgütlerinin farklı amaçları var. İtalyan ekonomisinde dengesizlik yaratmak gibi…”

Bu gelişme üzerine İtalyan mahkemesi konuyla ilgili derinlemesine bir inceleme başlattı. Bu sene 37 bin mülteci Afrika’dan Libya-İtalya güzergahını kullanarak Avrupa’ya iltica etti. Bu rakam geçen seneden yüzde 37 daha fazla. 2017 başı itibariyle ölen mülteci sayısının bini geçtiği belirtiliyor. Anketlere göre şu anda İtalya’nın en büyük partisi konumuna gelen ’5 Yıldız Hareketi’ iddiaları doğrulayarak bazı sivil toplum örgütlerinin mültecilere taksi hizmeti bile sağladığını söylüyor

Benzer gönderiler