Scroll Top

Suudi Arabistan önderliğindeki Arap ülkelerinden Katar’ı esir alacak talepler

eltanierdogankatar-promo

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır gibi Körfez ülkelerinin diplomatik ilişkilerini kestikleri Katar’a taleplerini içeren 13 maddelik bir liste sundukları iddia edildi.

Perşembe günü Katar’a iletildiği iddia edilen listede El Cezire’nin yayınlarına son verilmesi, İran ve Müslüman Kardeşler’le olan ilişkilerin kesilmesi ve Türkiye’nin Katar’da bulunan üslerin kapatılması gibi maddeler yer alıyor. Talep listesinin 11 maddesinde Katar’dan istekler var. 12. ve 13. madde taleplerin süresini ve Katar uygularsa nasıl kontrol edileceğine dair. Özellikle 13. madde Katar’ın bu talepleri kabul etmesinin yeterli olmadığını ilk yıl  her ay kontrol edileceğini, ikinci yıl 3 ayda bir denetleneceğini sonraki senelerdeyse her yıl kontrol edileceğini gösteriyor.

Associated Press’in yayınladığı, krizin çözümü için diplomasi yürüten Kuveyt tarafından hazırlandığı iddia edilen ve 10 gün içerisinde yerine getirilmesi talep edilen 13 madde şu şekilde:

1- Katar, İran ile olan diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürmeli, İran Devrim Muhafızlarını ülkeden sınır dışı etmeli ve bu ülke ile olan ticari ilişkilerini sınırlandırmalıdır.

2- Türkiye’nin Katar’da kurulu bulunan askeri üsleri kapatılmalı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait birlik ülkeden gönderilmelidir.

3- Katar, Müslüman Kardeşler, IŞİD ve Hizbullah gibi ideolojik örgütlerle bağlantısını kesmeli ve desteğini geri çekmelidir.

4- Katar, aşırı gruplara sağladığı finansal desteğe son vermelidir.

5- Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır tarafından terör listesinde olan kişileri teslim etmeli ve bu kişilerin mal varlıklarını dondurmalıdır.

6- El Cezire ve ona bağlı tüm kanalların yayınlarına son verilmelidir.

7- Katar, Körfez ülkelerinin iç ve dış politikalarına müdahale etmemeli, suçlu kabul edilen kişilere vatandaşlık vermekten vazgeçip bu kişileri iade etmelidir.

8- Katar geçmiş yıllarda izlediği siyaset nedeniyle Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır başta olmak üzere birçok ülkeye uğradıkları zarar için tazminat ödemelidir.

9- Katar, Körfez ülkelerinin politikaları ile uyumlu hale gelmeli, 2014 Riyad Anlaşması’na sadık kalmalıdır.

10- Katar, destek verdiği muhalif gruplara ilişkin elindeki tüm bilgileri paylaşmalıdır

11- Katar, Arabia21, Rasd, New Arab, Middle East Eye, Mkamlin ve Sharq gibi medya organlarını doğrudan veya dolaylı şekilde desteklemelidir.

12- Yukarıda sıralanan talepler 10 gün içerisinde yerine getirilmemesi halinde geçerliliğini kaybedecektir.

13- Anlaşmadaki hedefler ve gerçekleşmesi ile ilgili raporlar ilk yılda aylık, sonraki yıl üç ayda bir, daha sonra ise her yıl birer kez olmak üzere yayınlanacak.

Benzer gönderiler