Scroll Top

ABD medyası saldırıyı değil saldırganın dinini önemsiyor

dylann-roof-getty-0

Medyanın insanların algısını yönetmekte ne kadar etkili olduğunu gösteren akademik çalışmalara bir yenisi eklendi. ABD’de yapılan yeni bir çalışmada, ABD medyasının sözde İslâm adına yapılan terör saldırılarına daha çok yer ayırdığı ortaya çıktı. Araştırmada sonuç olarak Müslümanların gayrimüslimlere göre daha az terör saldırısında bulunmalarına karşın, Müslümanlar tarafından gerçekleştirilen bir saldırının diğer terör saldırılarına oranla medyada ortalama 4.5 kat daha fazla yer bulduğu belirtildi.

Araştırmacılar örnek olarak Ağustos 2012 tarihinde Wisconsin eyaletinde bir Sih tapınağında düzenlen silahlı saldırıda, saldırgan dahil olmak üzere 7 kişi öldüğü olayın medyada yeterince yer almadığını gösteriyor.

Saldırıların %5’i haberlerin %32’sini oluşturuyor.

Georgia Eyalet Üniversitesi’nden bir grup akademisyen Erin M. Kearns, Allison Betus ve Anthony Lemieux ABD’de 2011-2015 yılları arasındaki 89 terör saldırısını belgelendirdi. Bu saldırılara ilişkin araştırmacıların kriterlerine uyan medyada toplam 2413 haber tespit edildi. Bu saldırıların %12.4’ünde Müslümanların terör suç işlediği ancak Müslüman suçluların haberlerde yer alma oranının %44 oluğu belirtildi. Terör saldırılarının yalnızca %5’inde saldırganın hem Müslüman hem de yabancı uyruklu olduğu, buna rağmen bu 4 saldırının terör saldırısı haberlerinin %32’sini oluşturduğu ortaya çıktı. Gerçek rakamlarla ifade edildiğinde, bir Müslüman saldırganın ortalama 90 haberde, hem Müslüman hem de yabancı uyruklu saldırganın ise 192 haberde yer aldığı belirtildi. Gayrimüslim saldırganların ise yalnızca 18 haberde yer aldığı ifade edildi. Sonuç olarak diğer tüm faktörler sabit tutulduğunda, Müslüman saldırganların diğer terörist saldırganlara göre tam 4.5 kat daha fazla medyada yer aldığı ortaya çıkarıldı.

Araştırmacılar, Müslümanlar tarafından çok az sayıda terör saldırısı yapılmasına rağmen medyada çok yer buluyor olması durumunun Amerikan halkında abartılı bir tehdit algısının oluşmasına neden olduğunu ifade ettiler.

Benzer gönderiler