Scroll Top

OHAL’in kesmediği Fransa yeni Terörle Mücadele Yasası hazırlıyor

fransa ohal

Fransa’da 13 Kasım 2015 tarihinde düzenlenen Paris saldırısının ardından ilan edilen OHAL, Perşembe günü 6. kez uzatıldı.

Fransız kaynaklar OHAL uygulamasının daha da uzatılacağını düşünüyor. Fransız hükümet kaynakları, kabinenin kabul ettiği yeni terörle mücadele yasasıyla OHAL’den kademeli olarak çıkılabileceğini, OHAL’de bazı kurumlara tanınan yetkilerin yeni düzenlemeyle daha hafif bir düzeyde devam edeceği ileri sürüyor.

Yeni düzenlemeyle polisin ev ve iş yerlerindeki arama yetkileri genişletiliyor. Buna göre şüphelilerin oturduğu bölgeden uzaklaşmaları yasaklanabilecek, OHAL durumunda zanlılara ev hapsi uygulanabilecek. Yeni yasa terör propagandası yaptığı düşünülen bazı ibadethane ve camilerin kapatılabilmesine de imkân tanıyor. Fransa’da OHAL ilan edildiğinden bu yana 20 cami kapatılmıştı.

Hükümet Sözcüsü Christophe Castaner, kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada terörün daimi bir tehdit olduğunu ifade ederek, terörle mücadele için yasal zeminin OHAL dışında da güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

Yeni terörle mücadele yasası ve OHAL’in uzatılması kararının yürürlüğe girmesi için Fransız parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor. Birçok insan hakları kuruluşu ve bazı muhalefet milletvekilleri ise OHAL’in uzatılmasının en temel insan hak ve özgürlükleri dahi kısıtlayacağını savunuyor.

Fransa’da 2015 yılı başından itibaren düzenlenen aşırılıkçı terör saldırılarında 239 kişi hayatını kaybetti. Son olarak Pazartesi günü Elysée Sarayı önünde bir terörist polise saldırmıştı. Olayda saldırgan dışında hayatını kaybeden olmadı.

Benzer gönderiler