Scroll Top

Trump’ın ırkçı “gafı” ABD’li yerlilerin tepkisini çekti

1031173198

ABD Başkanı Donald Trump’ın gafları devam ediyor. Trump’ın 2. Dünya Savaşı’nda ‘şifre geliştiricisi’ olarak görev yapan Navajo yerlisi gazileri onurlandırma töreninde siyasi bir muhalifi için ‘Pocahontas’ sözlerini kullanması ülkedeki yerli derneklerinin tepkisini çekti.

ABD Başkanı Donald Trump, 2. Dünya Savaşı’nda Amerikan güçleri safında ‘şifre geliştiricisi’ olarak hizmet eden Navajo (Navaho) yerlisi gazileri onurlandırmak için Beyaz Saray’da yapılan törende ‘ırkçı’ olmakla suçlanan bir gaf yaptı.

Trump hayatta kalan son gazilerle konuştuğu sırada siyasi muhaliflerinden Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren’dan bahsederken ‘Pocahontas’ kelimesini kullandı. ABD Başkanı “Siz bizden çok uzun zaman önce buradaydınız. Aslında bizim de Kongre’de kendisi hakkında çok uzun süredir orada olduğu söylenen bir temsilcimiz var. Ona Pocahontas diyorlar” dedi. Trump ‘gafını’ yaptıktan sonra sözlerini “Ama biliyor musunuz? Sizi seviyorum. Çünkü siz özelsiniz. Siz özel insanlarsınız, harikasınız” şeklinde sürdürdü.

Beyaz Saray’daki görüşmenin gerçekleştiği bölümde duvarda Amerikan yerlilerinin topraklarına el koyarak, onları zorla ata topraklarından çıkartan eski ABD Başkanı Andrew Jackson’ın portresinin bulunması da dikkat çekti. Bazı Twitter kullancıları hem Başkan’ın sözlerinin hem de arkadaki Jackson portresi önünde bu törenin yapılmasını ‘utanç verici’ olarak değerlendirdi.

Benzer gönderiler