İtalya’da görevden alınan göçmen dostu belediye başkanına sürgün

39b64e4438d76860ee9c21bf597872f26b2cce4f

İtalya’da temyiz mahkemesi, belediye başkanlığı askıya alınan Domenico Lucano’nun oturma yasağını onayladı.

Lucano; dolandırıcılık, kaçak göçmenliğe yardım ve yataklık etmek ve görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor. Eski belediye başkanı masum olduğu konusunda ısrar ediyor. Belediye başkanlığı askıya alınan Domenico Lucano, uzun yıllar belediye başkanı olduğu ve dünya çapında meşhur olan bir göçmen kabul modelini uyguladığı güney İtalya kasabası Riace’den uzak kalacak gibi görünüyor.

En yüksek İtalyan mahkemesi olan Yargıtay, ikamet yasağını kaldırdı ancak yerel mahkeme Lucano’nun Riace’de oturma yasağı davasının tekrar incelemesini istedi. 11 Nisan’da, Reggio Calabria Temyiz Mahkemesi ilk kararlarını onadı ve böylece Lucano’nun Riace’ye ayak basmasına hâlâ izin verilmeyeceğine karar verdi.

Locri savcılığı tarafından Ekim ayında Lucano’nun ev hapsine alınmasına yol açan “Xenia” sondasıyla ilgili dava değerlendirmesinde hiçbir şey değişmedi.

Lucano, Riace belediye başkanlığı sırasında belediye tarafından yönetilen bir atık yönetimi sözleşmesiyle bağlantılı olarak gizli göçmenlik ve ofis kötüye kullanımı konusunda da yardım ve yataklık yapmakla suçlandı.

Savcılar, atık sözleşmesinin belediye tarafından düzgün bir şekilde soruşturulmadan yönetilen bir SPRAR ağ projesinde bir grup göçmen tarafından oluşturulan bir kooperatife verildiğini söylüyor.

Lucano ve 26 diğer kişiye karşı açılan dava 11 Haziran’da Locri mahkemesinde başlayacak.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın