Scroll Top

Kanada’da Müslüman aileye ırkçı saldırı: 4 kişi öldü

Kanada'da Müslüman aileye saldırı

Kanada’da Müslüman aileye ırkçı saldırı düzenlendi

Kanada‘da Müslüman bir bir aileye ırkçı saldırı gerçekleşti. Irkçı bir minibüs şoförü, aracını Müslüman ailenin üstüne sürdü. Müslüman aileden 4 kişi saldırı nedeniyle yaşamını yitirdi. Kanada polisi, minibüs şoförünün, aracını kaldırımdaki yayaların üzerine sürdüğü duyurdu. Polis, ırkçı saldırının İslam karşıtlığından dolayı yapılmış olabileceğini açıkladı. London Polis Şefi Steve Williams, düzenlenen basın toplantısında, dün gece gerçekleşen ve aynı aileden 4 kişinin hayatını kaybettiği 1 çocuğun da ağır yaralandığı olaya ile ilgili açıklama yaptı. Polis Şefi Steve Williams, “Kurbanların, İslam inancından dolayı bu saldırıda hedef alındığına inanıyoruz” ifadelerinde bulundu.  Williams, ırkçı saldırının kasıtlı bir eylem olduğuna inandıklarını açıkladı. Müslüman aileden 4 kişinin hayatını kaybetmesini “yıkıcı bir kayıp” olarak değerlendirdi. Ayrıca Müslüman aileye karşı gerçekleştirilen saldırı ile ilgili bilgisi olan vatandaşların yetkilileri aramaları çağrısında bulundu.

Kanada’da Müslümanlar ırkçı saldırılara alıştı

Ülkenin önde gelen Müslüman sivil toplum örgütlerinden biri olan  Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM), Müslüman aileye karşı gerçekleşen ırkçı saldırı ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Müslüman aileye yönelik korkunç saldırıdan dolayı dehşete düşüldüğü belirtildi. Adaletin yerini bulması gerektiği çağrısı yapıldı. NCCM Başkanı Mustaa Farooq, “İddiaya göre bir adam arabasına bindi, yolda yürüyen Müslüman bir aileyi gördü ve yaşamayı hak etmediklerine karar verdi. Onları tanımıyordu. Bu, Kanada toprağına yönelik bir terör saldırısıdır ve bu şekilde ele alınmalıdır. Hükümeti, terör suçlamalarını göz önünde bulundurmak da dahil olmak üzere, saldırganı yasaların izin verdiği ölçüde yargılamaya çağırıyoruz” diye konuştu. Farooq, 2017 yılında Quebec City’de 6 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin yaralandığı cami saldırısını da hatırlattı. Kanada’daki Müslümanların İslam karşıtlığına aşina hale geldiğini dile getirdi. Farooq, “İslamofobi nedeniyle bu ailenin kaybı uzun süre derinlere inecek bir acı olacak. Ama bu keder, bizim adaletten ve değişimden yana olduğumuzun zemini olsun” diye konuştu.

Kanada’da Müslüman aileye karşı yapılan saldırı sonucu 4 kişi öldü

Kanada’nın Ontario eyaletine bağlı London kentinde, bir minibüs şoförü aracını kaldırımdaki yayaların üzerine sürdü. Biri 15 yaşında kız çocuğu olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti. 9 yaşındaki bir erkek çocuğu da saldırı sonucu ağır yaralandı. 20 yaşında olduğu belirtilen Nathanial Veltman adlı sürücü, olayın gerçekleştiği yerden yaklaşık 6 kilometre uzakta Cherryhill Bulvarı’nda yakalanarak tutuklandı. Bugün çıkarıldığı mahkemede Veltman hakkında, 4 cinayet ve bir cinayete teşebbüsten dava açıldı. Ayrıca terörizm suçlamasının da davaya eklenebileceği açıklandı.

kanada'da Müslüman aileye saldırı

Benzer gönderiler