Kilisede taciz soruşturması yapan piskopos taciz suçundan tutuklandı

cinsel_taciz

ABD’de Katolik rahiplerin çocuklara dönük cinsel istismar iddialarını soruşturan piskopos Niolas DiMarzia, çocuk istismarı ile suçlandı.

New York’un Buffalo şehrinde yaşanan olayda avukat Mitchell Garabedian, 70’li yıllarda Brooklyn’de rahiplik yapan Nicolas DiMarzio adlı piskoposun o zamanlar kilise korosunda bulunan müvekkiline diğer bir rahiple birlikte cinsel tacizde bulunduğunu ileri sürdü.

Gelecek ay mahkemeye şikayet dilekçesinde bulunarak 20 milyon dolarlık tazminat davası açacaklarını belirten avukat, piskopos DiMarzio’nun görevini yürüttüğü New Jersey’deki Newark Arşidükalığı’na bilgilendirme mektubu gönderildiğini açıkladı.

Suçsuz olduğunu belirten Katolik din adamı ise, “50 yıllık görev sürem boyunca yasa dışı ya da uygunsuz bir davranışım olmadı. Bu iddiayı kesinlikle reddediyorum. Aklanacağımdan eminim” dedi.

Cinsel taciz skandalını soruşturmak için Papa tarafından görevlendirilmişti

Geçtiğimiz ay Papa François DiMarzio’yu piskopos Richard Malone’u kilisesinde yaşanan cinsel taciz skandalını soruşturması için görevlendirmişti. Malone cinsel taciz iddiaları konusundaki kötü yönetimi nedeni ile eleştiri oklarının hedefi olmuş ve istifası istenmişti.

DiMarzio’nun yürüttüğü soruşturmanın “lekelendiğini” belirten avukat, “Din adamı Malone’un istifa edip etmeyeceğinin tayini için tamamıyla tarafsız bir soruşturmaya ihtiyaç var.” dedi.

Öte yandan Brooklyn Piskoposluğu, Buffalo Piskoposluğu hakkındaki raporunu tamamlayarak Vatikan’a sunduğunu açıkladı.

Benzer gönderiler