Scroll Top

Lübnan Fransız sömürgeliğini unutamamış: Lüks otellerde haşema yasak

bu_kentte_hasema_giymek_yasak_h92856

Lübnan’da ailesiyle tatil yapan bir kadının haşema giydiği gerekçesiyle plajda yüzmesi yasaklandı. Lübnan’ın Tripoli kentinde tatil yapan Noura al-Zaim ismindeki kadın, yaptığı şikayetle bir anda sosyal medyanın gündemine oturdu. Miramar Otel çalışanları tarafından denizde yüzmesi engellenen Noura al-Zaim, Facebook sayfasından olayın ayrıntılarını paylaşarak, “plaja geldiğimizde hemen bir cankurtaran yanımıza geldi ve kocama benim bu şekilde denize giremeyeceğimi söyledi.

Otelin geceliğine 250 dolar ödedikten ve birkaç gece için rezervasyon yaptırdıktan sonra adamı görmezden geldim ve suda eğlenmeleri için çocuklarımı serbest bıraktım. Ancak daha sonra diğer otel çalışanları yanımıza gelerek kocama benim denizden çıkmam gerektiğini çünkü yalnızca mayo giyenlere izin verildiğini aktardı. Başörtüm nedeniyle Tripoli’de birinin benim denize girmeme engel olabileceğini asla düşünmezdim.” açıklamasında bulundu. Zaim ayrıca, otel çalışanlarının kapalı aile havuzunda haşemayla yüzebileceğini söylediklerini ancak bu teklifi reddettiğini çünkü otelin haşemayla yüzen müşterisini “saklamaya çalıştığını” iddia etti.

Zaim’in paylaşımı sosyal medyada ses getirdi. Sosyal medya kullanıcıları Zaim’le dayanışma içerisinde olduklarını açıklayarak otelin kadının dini inançlarıma uygun şekilde giyinme hakkını ihlal ettiğini ifade ettiler. Bazı kullanıcılar Lübnan’ın tüketici hakları kurumuna resmi şikayette bulundular ve protesto etmek amacıyla oteli aradılar.

Lübnan ve Mısır’daki birçok lüks otel, işletmelerinin imajına zarar verdiği gerekçesiyle kadınların haşema giymesini yasaklıyor. Geçen yıl Fransa’nın birçok sahil kentinde belediyeler haşemayı yasaklamıştı. Yasak kararı dünyanın gündemine otururken Fransa’nın en yüksek idari mahkemesi yasağı kaldırmıştı.

Benzer gönderiler