Scroll Top

Avrupa Komisyonu’ndan Google’a 2.7 milyar dolar ceza

DDZ4UdBXYAAZ5l_

Avrupa Komisyonu 7 yıl süren bir araştırmanın sonucunda, rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Google’a 2.7 milyar dolar (9.6 milyar lira) ceza kesti.

Avrupa Komisyonu, ABD merkezli teknoloji devi Google’ı, arama sonuçlarını yasadışı bir şekilde lehine çevirmekle suçladı. Şirketin, kullanıcıları kendi alışveriş platformlarına yönlendirerek tüketicilere ”gerçek bir tercih” sunmadığının tespit edildiği bildirdi ve Google’a arama sonuçlarıyla ilgili söz konusu manipülasyonu durdurması için 90 günlük süre tanıdı. Aksi takdirde çatı şirketi Alphabet, dünya genelindeki günlük cirosunun yüzde 5’i oranında ek cezalarla karşı karşıya kalacak.

”Google rekabet kurallarını ihlal ediyor”

Avrupa Komisyonu Rekabet Kurulu Şefi Margrethe Vestager tarafından yapılan açıklamada, rakip alışveriş servislerinin Google sonuçlarında görüntülenmesinin yüzde 90 oranında alt sıralarda yer aldığı ve bu önceliklendirme sistemi ile tüketicilerin zarara uğratıldığı belirtiliyor. Google’ın böylece hem daha fazla trafik aldığı hem de kendi servislerine yönlendirdiği kişi ya da kuruluşlardan daha fazla gelir elde ettiğine dikkat çeken Vesteger, “Google’ın yaptığı şey, AB’nin kuralları uyarınca yasadışı ve diğer şirketlerin bu pazarda rekabet etme ve yenilik yapma şansını ellerinden alan, en önemlisi, Avrupalı tüketicilerin seçim şansı ve yeniliklerden faydalanabilme avantajını reddeden bir uygulama” açıklamalarında bulundu. Vestager ayrıca, araştırmalarda daha da ileriye gidilerek, Google’ın Haritalar’dan Resimler’e kadar diğer ürünlerinin de inceleneceğini; arama pazarındaki hakim konumunun kontrol altında tutulacağını sözlerine ekledi. “Google, hayatımızda fark yaratan pek çok yenilikçi ürün ve hizmet sundu. Bu harika bir şey. Ancak Google’ın alışveriş hizmetlerini ilişkilendirirken gözettiği stratejisi sadece kendi ürünlerini rakiplerinkinden daha iyi hâle getirmek değil – Google kendi hizmetlerini arama sonuçlarında öne çıkararak pazar hâkimiyetini açıkça kötüye kullanmış ve rakiplerini alt sıralara indirmiştir.” dedi.

Google suçlamaları kabul etmedi

Google yaptığı açıklamada, reklamları hem alıcılar hem de satıcılar için yararlı olabilcek şekilde göstermeye çalıştığını belirterek, dava kararında temyize gideceklerini bildirirken, komisyon 2008 yılından bu yana Google’ın kendi internet alışveriş hizmetini “sistematik olarak” rakiplerine göre daha ön sıralarda bulundurduğunu tespit etti. Google sözcüsü Kent Walker, “Online alışveriş yaparken aradığınız ürünleri kolayca bulmak istersiniz, reklamcılar da söz konusu ürünleri tanıtmak ister. Google bu nedenle, hem kullanıcı hem de reklamveren için yararlı olacak yollarla bir araya getiren alışveriş reklamları görüntülemektedir. Bu nedenle karara saygı duymakla birlikte aynı zamanda katılmıyoruz. Komisyon’un kararını ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

AB’den çıkan bu karar başka davalar için de emsal teşkil edebilmesi ve Silikon Vadisi ile Avrupa’nın arasındaki anlaşmazlıkları derinleştirmesi bakımından da önem teşkil ediyor.

 

Benzer gönderiler