Macaristan’da sokakta yaşamak yasaklandı

maxresdefault-800x450

Macaristan’da sokakta yaşama yasağı bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Macar parlamentosunun 20 Haziran’da kabul ettiği yasaya göre, “kamusal alanda mutat mesken” yasaklanmış oldu.

Polisin evsizleri sokaktan kaldırma ve kulübelerini dağıtma yetkisi veren yasa hakkında konuşan bir hükümet yetkilisi uygulamanın bir bütün olarak toplumun menfaatine hizmet ettiğini ileri sürdü.

Sosyal İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Attila Fulop, gazetecilere yaptığı açıklamada “yasanın amacının gece vakti sokakta evsizlerin bulunmadığından ve vatandaşların bir engeli olmayan kamusal alandan faydalandığından emin olmak” olduğunu ifade etti.

Ülke genelinde 11 bin kişilik devlet barınağı bulunurken uzmanlar sokakta yaşayanların sayısının en az 20 bin civarında olduğunu belirtiyor.

Macar hükümeti evsizler için ayırdığı bütçeyi artırdığını söylüyor ama gerek yurt içinde gerekse yurt dışında inşa hakları örgütleri söz konusu yeni yasayı kınıyor.

BM barınma uzmanı Leilant Farha geçtiğimiz haziran ayında henüz yürürlüğe girmemiş olan yasayı “acımasız ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırı” olarak nitelemişti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın