Scroll Top

Macron’dan darbeci Sisi’ye “onur nişanı”

darbeci sisi fransa

Fransa darbeci Sisi‘ye onur nişanı verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda darbeci Sisi‘ye Fransız Legion d’Honneur onur nişanı verdi. Sisi’ye onur nişanı verildiği Fransız basınından gizlendiği gün yüzüne çıktı. Quotidien isimli televizyon programının sunucusu Yann Barthes, Fransız basınından gizlenen video görüntülerini Mısır Cumhurbaşkanlığının resmi sitesinde yayımlanan videoyu paylaşmasıyla ortaya çıkardı. Paylaşılan video görüntülerinde, darbeyle yönetime gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin kırmızı halıyla Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron tarafından karşılanması ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin onuruna düzenlenen resmi tören bulunuyor. Quotidien isimli televizyon programının sunucusu Yann Barthes, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un basınla paylaşılan resmi programında yer almayan törenle ilgili görüntülerin, sadece Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin kameramanı tarafından kayıt altına alındığını açıkladı.

Macron’dan darbeci Sisi‘ye madalya

Barthes “İlk defa Elysee’de yaşananları otoriter bir rejime ait internet sitesinden öğrenmiş olduk.” diye konuştu. Fransızlardan gizli tutulmaya çalışılan görüşmede, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi‘ye Legion d’Honneur nişanı verildiğini söyledi. Öte yandan Yann Barthes, Sisi’nin, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ile Paris Belediyesinde yaptığı görüşmeye ilişkin Mısır tarafının çektiği görüntüleri de ekrana taşıdı. “Peki neden Paris Belediye Başkanı Sisi ile yaptığı bu görüşmenin videosunu paylaşmadı?” diye sordu. Quotidien isimli televizyon programının sunucusu Yann Barthes, Sisi’nin Savunma Bakanı Florence Parly tarafından askeri törenle karşılanmasına ilişkin görüntülerin de Fransız basınında yer almadığını bildirdi. Şeref Nişanı olarak da bilinen Ordre national de la Légion d’honneur, Napolyon Bonapart’ın 19 Mayıs 1802 tarihinde imzaladığı bir kanun ile Fransa’nın en yüksek dereceli sivil nişanı olarak kabul edildi.

Onur Nişanı devlet başkanları başta olmak üzere siyaset ve sanat camiasından birçok kişiye veriliyor. Nişanın verildiği isimlerden biri olan eski Senegal Kültür Bakanı Amadou Tidiane Wone’du. Wone Fransa’da öğrencilerine Hazreti Muhammed’in resmedildiği bir karikatür gösteren ve öldürüldükten sonra Legion d’Honneur’e layık görülen Samuel Paty ile aynı nişanı taşıyamayacağını belirterek bunu Fransa’ya geri vermişti.

Darbeci Sisi‘nin Fransa’da ağırlanması protesto edilmişti

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Elysee Sarayı’nda 7 Aralık’ta darbeci Sisi’yi kırmızı halıyla karşılamıştı. Uluslararası toplum ve insan hakları savunucuları, “Sisi gibi bir diktatörün özgürlüklerden dem vuran Fransa’da karşılanmasına” çok büyük tepki göstermişti. Ziyaretin ardından Paris’te Ulusal Meclis önünde çok sayıda uluslararası insan hakları kuruluşu temsilcisi ile Avrupa Birliği parlamenterleri ve Fransız muhalif milletvekillerinin katıldığı protesto gösterisi düzenlenmişti.

Benzer gönderiler