Scroll Top

Fransa İslam’ı ve Müslümanları hedef alıyor

Müslüman yasa Macron

Fransa “İslam’ı ve Müslümanları hedef alan” yasa tasarısını onayladı.

Fransa hükümeti, “İslam’ı ve Müslümanları hedef aldığı” gerekçesiyle eleştirilen yasa tasarısını onayladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 2 Ekim’de İslam’ı ve Müslümanları hedef alan yasa tasarısını açıklamıştı. Yasa tasarısı Bakanlar Kurulu’nda görüşülmesinin ardından onaylandı. Fransa Başbakanı Jean Castex, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basın toplantısı düzenledi. Fransa Başbakanı Jean Castex Müslümanları ötekileştirdiği eleştirilerinin aksine tasarının İslam dinini hedef almadığını söyledi. Castex tasarının “Radikal İslamcılık” ile mücadele etmeyi amaçladığını iddia etti. Radikal İslamcılığın, toplumda nefret ve şiddeti yaydığını ve toplumu böldüğünü söyleyen Başbakan Castex, bunun karşısında cumhuriyetin boyun eğmeyeceğini ve kendi değerini savunmayı seçtiğini söyledi. Öte yandan Fransa’da aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Hareketinin lideri Jean-Luc Melenchon Fransa hükümetini, yeni yasa tasarısı ile Müslümanları karalamayı amaçlamakla suçladı. Fransa’da aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Hareketinin lideri Jean-Luc Melenchon yasa tasarı parlamentoya sunulduğunda, çok sayıda değişiklik talebinde bulunacaklarını bildirdi. Yasa tasarısının Müslümanları damgalama niyeti taşıdığını belirtti. Yasa tasarısı, İslami derneklerin finansmanlarının denetlenmesi ve Fransa tarafından imamlara yeterlilik sertifikasının verilmesi şartlarını da içeren 54 maddeden oluşuyor.

İslam’ı ve Müslümanları hedef alan yasayla ilgili açıklama

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2 Ekim’de basın toplantısı yapmıştı. “İslamcı ayrılıkçı” fikirlerle mücadeleye ilişkin hazırlanan yasa tasarısının 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunulacağını belirterek “Fransa’da, cumhuriyetin ortağı olması için İslam’ın yapılandırılması gerekiyor.” diye konuşmuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Fransa’daki Müslümanların ayrılıkçı fikirleri savunan ideolojilerinin olduğunu, bu kişilerin, kendi yasalarını Fransa’nın yasalarından üstün gördüğünü” iddia etti. Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “İslam, dünyanın her yerinde kriz yaşıyor.” iddiasında da bulunmuştu. İslam’ı ve Müslümanları hedef alan yasa tasarısı ile camilerin finansmanının daha sıkı denetlenmesi, Müslüman derneklerin kontrolünün artırılması ve din görevlilerinin yurt dışından gelmesinin engellenmesi hedefleniyor.

İslam’ı ve Müslümanları hedef alan yasa tasarısı ülkede ırkçılığı artırıyor

Macron’un İslam düşmanlığı yeni yasa tasarısıyla kendini ortaya koyuyor. Fransa’da Radikal İslamcılık adı altında Müslümanlara zulmediliyor. Camiler kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşları feshediliyor. Nitekim İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatı ve Bakanlar Kurulunun da kararıyla Müslüman sivil toplum kuruluşu CCIF’nin feshedildiğini bildirmişti. CCIF’nin birkaç yıldır “İslamcı” propaganda yaptığını iddia edildi. Darmanin, Bakanlar Kurulunun kararını da paylaşmıştı. CCIF’den 19 Kasım’da yapılan açıklamada, “Aşırı sağcıların baskılarına boyun eğen İçişleri Bakanı CCIF’ye fesih sürecinin başladığına ilişkin tebligat gönderdi.” demişti. Açıklamada derneğin 29 Ekim’de faaliyetlerinin durdurulmasından sonra çalışmalarının büyük bir bölümünün yurt dışına taşındığı bildirilmişti. CCIF’nin merkez ofisinin yurt dışına taşınması nedeniyle Fransa yönetiminin fesih adımının hiçbir geçerliliğinin olmadığı kaydedilmişti

Benzer gönderiler