Scroll Top

Macron’dan “İslam’ı anımsatan kıyafet” yasağı

Fransa İslami anımsatan kıyafet yasagi

Fransız L’Opinion gazetesi, Milli Eğitime bağlı okullarda “İslami kıyafet epidemisi” başladığını ileri sürdü. Son aylarda ülkedeki birçok lisede bol elbise giyen kızlar ve uzun tunik (kamis) giyen erkek öğrenciler görüldüğü iddia edildi. Marsilya ziyareti sırasından L’Opinion’un haberine atfen sorulan soruya Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Her konuda olduğu gibi, salgınlar olduğunda da semptomları olmalı ve (bunları) bizim ölçmemiz gerekiyor.” dedi. Macron, “Bu konuda çok net olacağım, yürütmek istediğim politika her zamanki gibi aynı, doğruluk (politikası).” diyerek bu konuyla ilgili net ve doğru bilgi istediğine işaret etti. Ardından Cumhuriyet’in yasasının uygulanmasını istediğini belirten Macron, kanunen okullarda öğrencilerin “dini semboller” kullanmasının yasak olduğunu hatırlattı. Macron, Eğitim ve Gençlik Bakanı Pap Ndiaye ile birlikte Cumhuriyetin yasalarına uymayan tüm durumları en net şekilde takip edecek, tartacak ve cevap vereceklerini ifade etti.

Fransa’da başörtüsü yasağı
Fransa’da başörtüsü sorun olmaya devam ediyor

Başörtülü müşteri restorana  alınmadı

Fransa’nın güneydoğusundaki Hendaye kentinde 29 Mayıs’ta bir kişi, Anneler Günü dolayısıyla rezervasyon yaptırdığı restorana annesiyle birlikte gitmişti. Restoran kapısına geldiklerinde iş yeri sahibi kadın, annesi “karanlık döneme ait başörtüyü” taktığı gerekçesiyle iki müşteriyi restorana almadı. Mağdurlar ise emniyete giderek, kendilerine ayrımcılık uygulandığı gerekçesiyle şikayette bulunmuştu. Fransa’da başörtülü kadını “Karanlık çağlara ait bir kıyafeti giyiyor” diyerek restoranına almayan iş yeri sahibi kadın, mahkemede yargılanacak. Fransız basınındaki habere göre, gözaltına alınan ve savcı karşısına çıkarılan restoran sahibi hakkında savcılık, dinî ayrımcılık suçlamasıyla dava açılmasına karar verdi. Eylülde Bayonne Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkarılacak iş yeri sahibi kadın, 5 yıl hapis ve para cezasıyla karşı karşıya.

Fransa’da İslam düşmanlığı sistematikleşiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamalarından sonra hükümet, ağustosta Müslümanlara karşı ayrılıkçı yasa çıkardı. Macron yönetimin kabul ettiği “ayrılıkçı” yasa, Müslümanların hayatına kısıtlıyor. Ülkede yaşayan Müslüman toplum baskılara maruz kalıyor. Başörtülü anneler, çocuklarının veli toplantılarına veya çocukları ile birlikte okul gezilerine katılamıyor. Tesettür mayo giymek isteyen kadınlara izin verilmiyor. Fransa’da camiler radikalleştiği iddiasıyla kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşlarına baskınlar düzenleniyor. Çocuklarına evde eğitim vermek isteyen aileler, çocuklarını Fransız okullarına göndermek zorunda kalıyor. Macron yönetiminin ayrılıkçı yasası bu nedenle çok sık eleştiriliyor. Başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere, ülkedeki Müslüman ırkçısı siyasetçilerin İslam karşıtı söylemleri, Müslümanlara yapılan saldırıları da körüklüyor.