Mekke ve Medine’deki Cuma hutbelerinde Kudüs’ten bahsedilmedi

hajj-kabaa-umrah-2

Suudi Arabistan’ın Mekke ve Medine imamlarının Cuma namazı hutbesi ile vaazlarında Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın mevcut durumuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadıkları belirtildi. ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamasının ardından İslam dünyasında ve özellikle de Kudüs’te Müslümanlar geniş çaplı protesto gösterileri düzenlemişlerdi. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’de bahsedilmemiş olması, Suud’un İsrail ile kurduğu ortaklığın boyutunu gösterdi.

Kabe imamı Mahir Muaykili, Cuma namazındaki hutbesinde Suud Krallığı’nın Filistinlilerin yasal haklarını pekiştirdiğini belirterek Suud Kralı Selman’ı ve Müslümanlar için en iyi olanı yapmaya çalışan diğer Müslüman liderleri selamlarken, Kudüs meselesi ile ilgili sessiz kalmayı tercih etti. Mescid-i Nebevi imamı Abdullah Al-Bu’ejan ise hutbesinde Kudüs ile ilgili hiçbir şey söylemeyerek mevsimler değişiminde Allah’ın mucizelerinden bahsetti. Al-Araby Al-Jadeed adlı haber sitesinin haberine göre, Suud yönetiminin yerel medyaya Kudüs meselesine geniş yer ayrılmaması konusunda emir verdiği belirtildi. Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Suud ve Bahreyn büyükelçilikleri ise vatandaşlarına Kudüs protestolarına katılmamaları çağrısında bulundu.

Uluslararası toplum Trump’ın aldığı Kudüs kararına oy birliğiyle karşı çıkarken, Trump’ın ilanından önce Mısır ve Suudi Arabistan’ın Kudüs’ün Filistin’in başkenti olmadığı anlaşmayı kabul ettikleri ortaya çıkmıştı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın