Kırgızistan medyasından FETÖ okulları yorumu: “Mankurt fabrikası”

kırgızistan

FETÖ’nün Kırgızistan’daki faaliyet alanları, varlıkları ve  devlette kadrolaşma yöntemleri yerel basın tarafından detaylı bir şekilde anlatıldı.

Örgüte yakın eğitim kurumlarının Kırgızistan’ın ulusal çıkarlarına cevap vermediği belirtilen makalede, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün bulunduğu hatırlatıldı. “Gülencilerin Kırgızistan’da kurduğu ‘mankurt’ fabrikası ya da eğitim adı altında ulusal çıkarları ayak altına alan Sebat okulları” başlıklı makalenin değindiği hususlar ise şu şekilde:

  • FETÖ’nün Kırgızistan’da kurduğu Sapat Uluslararası Eğitim Kurumları (eski adı Sebat Uluslararası Eğitim Kurumları) bünyesindeki okullar, Kırgızistan’ın bağımsızlığına kavuşması ile 1991’de Eğitim ve Bilim Bakanlığından hızlı bir şekilde eğitim lisansı aldı.
  • Okullar, açıldıktan sonraki ilk yıllarında halkın tepkisini çekmemek için ücretsiz olarak faaliyet gösterdi. Daha sonra eğitim hizmetleri ücretli hale getirildi.
  • Bu yöntem sayesinde siyasetçi, bürokrat, milletvekili ve memur çocuklarının okullara alınmasının önü açıldı.
  • Okullar ticareti faaliyetler gerçekleştiren kurumlara dönüştürüldü. Yoksul ve nüfuz sahibi olmayan ailelerin çocukları sınavlarla elendi.
  • Okulların büyük çoğunluğunda Türk ve ABD vatandaşı öğretmenler çalıştı.
  • Örgüt ülke genelinde Batılı devletlerin ünlü dil okullarının şubelerini açtı.
  • FETÖ’yü finanse eden okullar şeffaflık ilkesini gözetmedi, duygu sömürüsü yaptı ve ulusal yasaları hiçe saydı.
  • Okullar, 11 bin dolara yakın yıllık eğitim ücreti aldı.

Türkiye’deki kanlı darbe girişimi

Kırgızistan’a ders olmalı “Türk hükümetinin kendilerini temizlemek amacıyla okullarını, dini kurumlarını ve bankalarını kapatmaya başlamasına tepki gösteren Gülenciler, askeri ortamda güçlü olan kişilerle darbe girişimi yapmak için son şansını kullandı.” ifadesi kullanılan makalede, Türkiye’deki kanlı darbe girişiminin arkasında FETÖ mensuplarının bulunduğu ve bu kanlı olayın Kırgızistan’a ders olması gerektiği vurgulandı.

Makalede, darbe girişimi sırasında 240’tan fazla vatandaşın yaşamını yitirdiği, 2 bin 200 insanın yaralandığı, FETÖ ile mücadele kapsamında 160 bin kişinin gözaltına alındığı, 626 eğitim kurumunun kapatıldığı ve 524 okulun devlete devredildiği hatırlatıldı. Bu durumun, örgütün Türkiye’deki faaliyetlerinin nerelere kadar gittiğini ispatladığına dikkat çekildi.

Eğitimi maske olarak kullanıyor

FETÖ’nün büyük gelirler elde etmek ve kendi imparatorluklarını genişletmek için eğitimi maske olarak kullandığının bilinmesi gerektiği ifade edilen makalede, eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in iktidarı döneminde Türkiye’nin bu okullar ile ilgili uyarılarının dikkate alınmadığı anımsatıldı.

Makalede, yeni Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’dan örgüt okullarına yönelik uyarılar konusunda beklentiler olduğu ifade edildi. Devletin çeşitli kademelerinde ve sivil toplum örgütleri içinde FETÖ’nün varlığının dikkate alınması uyarısında bulunulan makalede, gelecekteki genel seçimlerde bu örgüte yakın şahısların milletvekili seçilmesinin engellenmesi ve Batılı devletlerin etkisinin azaltılması gerektiği görüşü paylaşıldı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın