Scroll Top

Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca, Adil Öksüz kaybolana kadar telefonunu elinden düşürmemiş

Ali-İhsan-Sarıkoca

Adil Öksüz’ün serbest bırakılması sırasında ihmali bulunduğu gerekçesiyle haklarında dava açılan kamu görevlileri arasındaki HTS kayıtları, Öksüz’ün firarının izlerini yansıttı. Darbeci Adil Öksüz’ün Kazan’daki Kışla Karakolu’nda diğer darbecilerden ayrılıp serbest bırakıldığı Ankara Batı Adliyesine götürülmesinde en etkili isim, emniyet görevlisi Serter Koçak oldu.

Koçak, Öksüz yakalandıktan sonra bir ekiple Jandarma Karakoluna geldi ve sorgulamayı kendilerinin yapacağını bildirip kontrolü ele geçirdi. Koçak, bu sırada şüphe bırakmamak için Öksüz’e herkesin duyacağı şekilde, sivil imam olduğunu da söyledi.

9 günde 27 telefon görüşmesi

Bu süreçte Serter Koçak, hiçbir kolluk görevi olmamasına rağmen Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca ile 9 günde 27 telefon görüşmesi yaptı. Telefon görüşmeleri, darbe girişiminden bir gün önce 14 Temmuz’da başladı, Adil Öksüz’ün tamamen izini kaybettirdiği 22 Temmuz’da da bıçak gibi kesildi. 14 Temmuz’da Sarıkoca halen Ankara’daydı. 15 Temmuz’da telefonu Antalya Belek’ten sinyal verdi. Serter Koçak ise hep Ankara’da kaldı. Serter Koçak ile Ali İhsan Sarıkoca, 15 Temmuz gecesi kalkışmanın başladığı saatlerde yeniden görüşmeye başladı ve gece sabah saatlerine kadar 7 görüşme yaptılar.

Koçak, saat 23.22’deki yani darbenin başarısız olacağının anlaşılmaya başlandığı saatlerdeki görüşmeden sonra Antalya tatilini kesip Ankara’ya döndü. Yol boyunca da Serter Koçak ile temasta kaldı. Darbeden sonraki gün 6 görüşme Ali İhsan Sarıkoca ifadesinde, Serter Koçak’ın “Yakalananlar arasında FETÖ imamı var.” demesi üzerine Kazan’a gittiğini ve merak ettiği için Öksüz’le görüştüğünü iddia etti. Ancak HTS kayıtları Sarıkoca’nın daha yakalanmadan önce Öksüz’ün o sırada bulunduğu Kazan’a geçtiğini gösterdi. Sarıkoca, Antalya dönüşünde, Etimesgut’taki evine uğramadan 16 Temmuz sabahı Kazan’a geçti. Buradan da saat 06.47’de Serter Koçak ile görüştü. Koçak ile Sarıkoca’nın görüşmeleri bir süre kesildi. Öksüz’ün yakalandığı 16 Temmuz günü saat 11:00 sıralarından sonra ikili yeniden görüşmeye başladı. İlki saat 11:34’te olmak üzere o gün 6 telefon görüşmesi yaptılar.

Başbakanlık Müşaviri Sarıkoca İstanbul’a geçti

15 Temmuz gecesi Antalya’dan Ankara’ya gelen, 16 ve 17 Temmuz gündüz sürekli Kazan ve çevresinde bulunan Ali İhsan Sarıkoca, 17 Temmuz’da sürpriz bir şekilde İstanbul’dan çıktı. İstanbul – Sütlüce ve Üsküdar çevrelerinde bulunan Sarıkoca, buradan da Serter Koçak ile görüşmeye devam etti. Ali İhsan Sarıkoca apar topar gittiği İstanbul’da bir gün kaldı. Telefonu 19 Temmuz akşamı Ankara’da yeniden sinyal verdi. İstanbul’dan Ankara’ya döndükten sonra 3 gün boyunca Serter Koçak ile bazıları gece yarısından sonra 7 görüşme daha yaptı. İkilinin görüşmeleri, Adil Öksüz’ün kaybolmasından sonra 22 Temmuz’da kesildi.

Adil Öksüz de aynı gün İstanbul’a geçmişti

HTS kayıtları, sanık Ali İhsan Sarıkoca’nın 18 Temmuz’da da İstanbul’da olduğunu gösterdi. Ne tesadüf ki aynı gün salıverilen Adil Öksüz de İstanbul’a geçti ve telefonu Üsküdar çevresinden sinyal verdi. Adil Öksüz görüşmelerini, o sıralarda Ankara Batı Adliyesinde görevli polis memuru Zeki Çınkır aracılığıyla yaptı. Zeki Çınkır, Sabiha Gökçen Havaalanı’na 09.27’de varan Öksüz ile görüştü, Serter Koçak da o sırada İstanbul’da olan Ali İhsan Sarıkoca’yı aradı.

Benzer gönderiler