Scroll Top

Milli projelerde çalışanları kumpasla hedef almışlar

Tübitak

İstanbul Askeri Casusluk kumpas davasının hâkim ve savcılarına yönelik hazırlanan iddianamede Fetullahçı Terör Örgütü’nün millî savunma srojelerini nasıl hedef aldığı ortaya çıktı.

FETÖ üyesi hâkimler Metin Özçelik, Birol Bilen, Mehmet Ekinci ve Mehmet Uğurlu ile savcılar Fikret Seçen ve Celal Kara hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olma, görevini kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından iddianame hazırlandı.

Hürriyet gazetesinden Toygun Atilla’nın haberine göre davanın savcı, “Sanık 56 kişinin ortak özelliği, Silahlı Kuvvetler’in milli projelerinde görev almalarıydı” dedi. İddianamede, sanık hâkim ve savcıların kumpastaki rolleri ve hukuksuzlukları şöyle anlatıldı:

– Yarbay Tamer Karslıoğlu’nun lehine deliller dikkate alınmadı. Evindeki CD’de çocuk pornosu bulunduğu iddia edildi ve TSK’dan atıldı. Karslıoğlu göreve 7 yıl sonra kumpas ortaya çıkınca dönebildi.

– Örgüt lideri olarak anılan İbrahim Sezer, diğer şüphelilerden sadece birini tanıyordu. Buna rağmen suç unsuru içermeyen 1000 civarı telefon görüşmesi dosyayı kabarık göstermek amacıyla dava klasörlerine koyuldu.

– 100’e yakın adreste hukuka aykırı arama ve el koyma işlemi yaptırıldı.

– Tanıklar dinlenmedi. Aramalara katılan polislerin tanık olarak dinlenmesi talepleri kabul edilmedi, mahkemeye çağrılmadı.

– Sahteliklerinin ortaya çıkmasını engellemek amacıyla USB ve CD’lerin üzerindeki parmak izlerinin kime ait olduğunun tespit edilmesi talepleri reddedildi.

 

Benzer gönderiler