Scroll Top

Muhafazakar Partiye İslamofobi Suçlaması

Batı raporu ingiltere

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın partisi, uzun süredir İslamofobi suçlamalarının hedefinde bulunuyor. Bu suçlamalar, çarşaflı kadınları “posta kutuları” ve “banka soyguncularına” benzeten, “İslam sorundur, sorun İslam’dır” diye yazan ve halkın İslam’dan korkmasının “doğal” olduğunu savunan Johnson’ın başbakan olmasıyla daha da arttı.

Muhafazakarlar, sorunun varlığını kabul etmese de sadece son bir senede yaşananlar, İslamofobinin partiye ne derece sindiğini göstermesi açısından önem taşıyor. Partide yaşananlar arasında örneğin Mart ayında 15 üyenin İslamofobik veya ırkçı söylemlerde bulunduğu ortaya çıktı. Nisan ayında aralarında partinin iki yerel seçim adayının da olduğu 40 üyenin, Müslümanların “çöp poşeti giyen kişiler” olarak tanımlandığı, “İslam’ın yasaklanması” ve Kur’an-ı Kerim’in “kötülük kitabı” olarak tanınmasını isteyen mesajlar paylaştığı belirlendi.

İslam’a hakaret etti

Haziran ayında YouGov adlı araştırma şirketinin anketi, Muhafazakar Parti üyelerinin yarıdan fazlasının İslam’ın “İngiliz yaşam tarzına” aykırı olduğunu düşündüğünü gösterdi. Milletvekili adayından İslam hakkında “pis kültür” paylaşımı Kasım ayında 15 mevcut ve 10 eski üst düzey üyenin, Facebook ve Twitter üzerinden paylaştığı mesajlarda, camilerin yasaklanması çağrısı yaptığı ve Müslümanları “barbar” veya “içerideki düşman” olarak nitelendirdiği tespit edildi. Son olarak partinin adaylarından eski BBC muhabiri Linden Kemkaran, 5 Aralık’ta İşçi Partili Naz Shah’ı hedef alan ve İslam hakkında “pis kültür” denilen Twitter mesajlarını yeniden paylaştı.

İslam düşmanlarını korudular

Parti, şikayete konu olan bazı kişilerin üyelikleri askıya alındığını ve soruşturma yürütüldüğünü duyursa da aradan geçen süre zarfında kimse ihraç edilmedi. İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar, İslamofobi’nin “kökenleri ırkçılığa dayanan, İslam’ı ve Müslüman gibi algılananları hedef alan bir tür ırkçılık” olarak tanımlanmasını kabul ederken Muhafazakar Parti, henüz bu yönde bir adım atmaya yanaşmadı. Yönetim ayrıca yapılan çağrılara rağmen partide bağımsız bir İslamofobi soruşturması açmadığı gibi, İslam karşıtlığıyla suçlanan isimleri aday gösterdi.

Benzer gönderiler