Scroll Top

Özel Haber: George Soros’un Macaristan macerası bitti

DtkmWqmXQAAmGn0

Macar asıllı bir Yahudi olan Amerikalı dolar milyarderi George Soros, Macaristan’dan tamamen çıktı.

Daha önce kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı’nın merkezini Almanya’ya taşıyan Soros, son olarak Orta Avrupa Üniversitesi’ni Viyana’ya taşıdı.

Orta Avrupa Üniversitesi rektörü Michael Ignatieff [eski Kanada ana muhalefet partisi lideri] bu kararı “Bugün hem Avrupa hem de Macaristan için kara bir gün. Amerikalı bir kurum NATO müttefiki bir ülkeden; Avrupalı bir kurum AB üyesi bir ülkeden kovuldu.” sözleriyle eleştirdi.

Olayın gelişimi

Macaristan’ta uzunca bir süredir Başbakan Viktor Orban ile George Soros arasında bir gerilim yaşanmakta.

Kendisi de Soros bursuyla okuyan Viktor Orban, 2. başbakanlığı döneminde Soros ile kavga etmesinin nedenini mülteciler olarak açıklamakta.

Macaristan Avrupa’da mültecilere karşı en katı ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. Elektrikli telden sınırı kapatmaya dek çok sayıda sert karar alan Macaristan mülteciler konusunda geri adım da atmıyor.

Fakat Victor Orban’ın, Soros ve kurumlarıyla giriştiği mücadele, mültecilerin bu kavganın bir bahanesi olduğunu ortaya koyuyor.

George Soros, Macaristan’ın bütün kurumlarında gücünü kabul ettirmiş bir isim.

Macaristan’da iktidar yanlısı bir dergide “Soros’un paralı askerleri” başlığı altında iki bin Macarın adı yayınlandı. Listedeki isimler arasında Orban hükümetinin eski ekonomi bakanı da yer aldı.

“Bu tür organizasyonları açığa çıkarmak lazım. Yabancılardan para almaya utanmıyorsunuz da, isminizin ortaya çıkmasından mı utanıyorsunuz.”

Viktor Orban listenin açıklaması sonrası mutluluğunu bu sözleriyle gizlememişti.

Soros her yerde eleştirilerin hedefinde

George Soros, sadece Macaristan’da değil, İngiltere, Venezuela, ABD, Türkiye, Rusya ve Polonya’da eleştirilerin hedefinde.

İngiltere’de, 16 Eylül 1992’de tarihe “Kara Çarşamba” olarak geçen büyük finans krizinin baş aktörü olarak suçlanıyor.

“İngiltere Merkez Bankası’nı deviren adam” olarak bilinen Soros,  Brexit aleyhine 400 bin sterlin harcamasıyla gündeme geldi.Rusya, “ülkenin anayasal sisteminin temeline ve devletin güvenliğine” aykırı davranışları nedeniyle 2015 yılında Soros Vakfı’nı ülkeden kovmuştu.

Polonya, Soros’u Hristiyanlık ve milliyetçilik karşıtı politikaları nedeniyle “dünyanın en tehlikeli insanı” ilan etmişti.

ABD’de ise Soros, Hillary Clinton’a başkanlık seçimlerinde yaptığı 10 milyon dolarlık bağışla gündeme gelmişti.

Soros, Venezuela’da 30 Temmuz 2017 tarihinde yapılan seçimlerde şaibe olduğunu iddia eden Smartmatic şirketinin arkasındaki isim olarak biliniyor.

Venezuela’da bu açıklamadan sonra önce yargı sonra ordu içindeki ABD destekli gruplar darbe yapmaya çalışmıştı.

“Mülteci dostu” olarak lanse edilen Soros, Macaristan’daki üniversitesini Avrupa’nın en ırkçı koalisyonu ile yönetilen Avusturya’ya taşımak için Sebastian Kurz ile görüşmüştü.

Benzer gönderiler