Scroll Top

Özel Haber: Uluslararası Af Örgütü FETÖ’cülerin iadesini engellemeye çalışıyor

1494283_0

Uluslararası Af Örgütü FETÖ’nün oyuncağı oldu. Örgüt daha önce, çoğunluğu FETÖ davalarından tutuklu “gazetecilerin” serbest bırakılması için dünya çapında kampanya düzenlemişti. 6 Haziran tarihindeyse Türkiye Şubesi Yöneticisi Taner Kılıç, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı.  ‘ByLock’ kullanıcısı olduğu ortaya çıkan Kılıç, tutuklanmıştı.

Af Örgütü bu defa, ülkesine kaçak yollardan gelen FETÖ’cüleri Türkiye’ye deport eden Yunanistan’a Türkiye baskısı yapmaya başladı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın twitter hesabına menşın atan Af Örgütü, Türkiye’nin mülteciler için güvenilir bir ülke olmadığını iddia etti.

3.5 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye hakkında kara propaganda yapan örgüt kendini komik duruma düşürdü. Twitter’da 950 bin takipçisi olan Amnesty hesabının Çipras’a attığı 5 tweet toplam 411 retweet aldı.

Bilindiği üzere, Türkiye’nin mülteci politikaları uluslararası birçok kurum tarafından takdirle karşılanıyor.  Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Mülteciler Günü nedeniyle yayınladığı videolarda Türkiye’deki mültecilerin durumunu dünya kamuoyu ile paylaşmıştı.

Af Örgütü’nün kendi internet sitesinde defalarca mülteci politikaları nedeniyle eleştirdiği Yunanistan’ı, sırf Türkiye’yi eleştirmek için destekler gibi görünmesi kurumun asıl niyetinin sorgulanmasına sebep oldu.

Af Örgütü en son 23 Mayıs 2017 tarihinde “Elliniko’da bulunan üç kampın boşaltılmasına ilişkin bir açıklamada bulunarak, Yunanistan yetkililerinin yerlerinden edilecek göçmen ve mültecilere güvenli ve yeterli alternatif barınma imkânı sunması gerektiğini” belirtmişti.

 

Af Örgütü’nün bu kampanyada asıl amacının FETÖ’cüleri Türkiye’ye iade eden Yunanistan’ı bu kararından vazgeçirmeyi amaçladığı yorumları yapılıyor.

Benzer gönderiler