Scroll Top

Uluslararası Alman şirketleri kârı insan haklarına tercih ediyor

DSC_0898

Alman araştırma kurumları Germanwatch  ve Misereor tarafından hazırlanarak Çarşamba günü açıklanan rapora göre ülke dışında faaliyet gösteren Alman şirketleri farklı bölgelerde insan haklarını ihlal etti.

Raporda Siemens, EnBW ve Wintershell gibi büyük Alman şirketleri, uluslararası insan hakları standartlarına uymamakla suçlandı.

10’dan fazla insan hakkı ihlalinin belgelendirildiği rapora göre enerji ve ham madde sektöründe faaliyet gösteren firmalar ihlallerin bir çoğundan sorumlu tutuldu.

Raporu hazırlayan kuruşlardan biri olan Misereor’un başkanı olan Pirmin Spiegel, Alman hükümetinin yurtdışında faaliyet gösteren Alman şirketlerini Alman Eximbank’ından verilen krediler ve Avrupa Birliği (AB) ticaret anlaşmaları gibi araçlarla desteklediğine ancak desteklenen şirketlerin faaliyet gösterdikleri alan ve ülkelerde insan hakları standartlarına uyup uymadığını denetlemediğini belirtti.

Misereor ve Germanwatch, Alman hükümetini aynı konuda geçtiğimiz senelerde de uyardıklarını ancak açıklanan İş ve İnsan Hakları için Ulusal Eylem Planı’nın hiç bir somut netice doğurmadığını ileri sürdü.

Fransa, İngiltere ve Hollanda’nın aksine Almanya yurtdışında iş yapan şirketlerinin insan hakları sicilini kontrol eden yasal bir çerçeveye sahip değil.

Raporun diğer hazırlayıcısı olan Germanwatch’ın başkanı Christoph Bals ise konuya dair yaptığı açıklamada özellikle kömür, petrol gibi hammadde çıkaran ve baraj inşaatlarında yer alan Alman şirketlerinin iş yaparken insan haklarına saygı gösterme yükümlülüğü olduğunu söyledi.

Çalışmaya göre özellikle büyük ölçekli projeler yerel topluluklara, mülkiyet haklarının ihlali, protesto haklarının kısıtlanması veya yasaklanması, yerel politikaya katılımın ihlali gibi durumlarla zarar veriyor.

Benzer gönderiler