Scroll Top

Hindistan’ın en büyük eyaletinde yaşayan Müslümanlara asimilasyon tehditi

yogi

Hindistan’da iktidarki Bharatiya Janata Partisi, İslam karşıtı görüşleriyle tanınan bir Hindu dini lideri, nüfusunun beşte biri Müslüman olan eyaletinin başbakanı seçti. Ülkenin en büyük eyaleti olan 200 milyon nüfuslu Uttar Pradeş’te 40 milyon kadar Müslüman yaşıyor.

Geçmişte Müslüman azınlıklara karşı yaptığı kışkırtıcı konuşmalarıyla bilinen, 44 yaşındaki ateşli Hindu milliyetçisi Yogi Adityanah, Müslümanları ikinci sınıf vatandaş yapacağını, ülkedeki mescitleri Hindu tapınaklarına dönüştüreceğini ve Müslüman kadınlara, mezarda dahi olsa, tecavüzde bulunulabileceğini söylemişti. Muhalefet milletvekilleri, kutuplaşma yaratacağını söyleyerek Adityanath’ın eyalet başbakanlığına getirilmesine tepki gösterdi.

Eyalette geçen hafta yapılan parlamento seçimlerini, Hindistan Başbakanı Nerandra Modi’nin aktif olarak katıldığı kampanyanın ardından ezici bir farkla Bharatiya Janata Partisi kazanmıştı. Modi’nin Adityanath’ı eyalet başbakanlığına getirmesi, çok çeşitli din gruplarını barındıran ülkenin bir Hindu devleti olma politikasına sapabileceği endişesini beraberinde getirdi.

Benzer gönderiler