Scroll Top

İnternet kullanıcılarının mahremi kalmayacak

Large Man Looking At Co-Worker With A Magnifying Glass

ABD Temsilciler Meclisi, Obama döneminde hazırlanan ve internet hizmet sağlayıcıların müşterilerine ait mahrem bilgileri satabilmesini engelleyecek kanun tasarısını iptal etme kararı aldı.

Temsilciler Meclisinde 205 “ret” oyuna karşı 215 “evet” oyu ile kabul edilen tasarı, internette kişisel bilgilerin güvenliğine ilişkin kullanıcılar lehine düzenlemeleri içeriyor, kullanıcılardan izinsiz bilgi toplanmasını ve bu bilginin satılmasını engelliyordu.

Önceki başkan döneminde FCC tarafından kabul edilen ancak henüz uygulanmaya başlamayan kurallar, iptal tasarısının ABD Başkanı Donald Trump’ın imzalaması ve yasalaştırılması hâlinde tamamen ortadan kalkacak.

Senatoda da geçen hafta kabul edilen yasa tasarısının kısa zamanda Trump’ın masasında olması bekleniyor. Beyaz Saray ise söz konusu yasa tasarısını Trump’ın imzalayacağını açıkladı.

Yasa tasarısına destek veren Cumhuriyetçiler, FCC’nin imzaladığı kuralların AT&T ve Verizon gibi genişbant internet sağlayıcılarını hedef alıp sınırlandırdığını ancak Facebook ve Google gibi halihazırda milyonlarca internet kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayan şirketlere dokunmadığını savunuyor.

Cumhuriyetçiler, serbest piyasa kuralları gereği, kullanıcıların kendilerine daha fazla mahremiyet sağlayacak kurumu tercih edebileceğini savunuyor. Ancak kullanıcılar, ülkenin tamamında tüm internet hizmeti sağlayıcı şirketlere eşit oranda erişemiyor. Bir kent hatta bazen bir eyalet sadece bir internet hizmet sağlayıcının tekeli altında olabiliyor.

İptal tasarısının geriye doğru yanlış bir adım olduğunu iddia eden Demokratlar ve bazı Cumhuriyetçiler ise Facebook ve Google gibi şirketlerin uygulamalarında kişisel veri ayarlarıyla bilgi toplanmasının minimize edilebildiğini ancak internet hizmet sağlayıcıyı engellemenin neredeyse imkansız belirtiyor.

Benzer gönderiler