Scroll Top

Amerika Birleşik Devletleri Musul ve Rakka’da savaş suçu işliyor

ABD askeri

Amerikan Washington Post gazetesinin insan hakları kuruluşlarının sosyal medyada paylaştığı videoları askeri uzmanlara incelettirerek yaptığı haberde ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçaklarının son dönemlerde Irak’ın Musul ve Suriye’nin Rakka şehirlerinde en az iki kez beyaz fosforlu bomba kullandığı belirtildi.

Rakka’da son olarak geçen hafta kullanıldığı bildirilen bu bombanın halkta büyük paniğe yol açtığı bildirildi. Gazetenin verdiği detaylara göre beyaz fosfor bombası patladığında içindeki kimyasal hava ile reaksiyona girerek kalın beyaz bir bulut oluşturuyor.

Fosfor bombası insana değdiği zaman ise kemikleri dahi eriterek ani ölüme sebep oluyor. Bölgeyi takip eden insan hakları kuruluşları ve bağımsız ajanslar Rakka’ya yönelik operasyonların başladığı Ramazan’ın ilk gününden bugüne 400’den fazla sivilin öldüğünü iddia etti.

ABD’nin saldırılarda başta kullanımı uluslararası sözleşmelerle yasaklanmış beyaz fosfor bombası olmak üzere seyir füzelerinin kullanıldığı bildirildi. ABD Ordusu adına konuya ilişkin açıklama yapan albay Ryan Dillon yaptığı açıklamada operasyonlarda sivillere en az zararın gelmesi için gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

Benzer gönderiler