Scroll Top

UNICEF: Rakka’da 40 bin çocuğun hayatı tehlike altında

DB1FXdtXUAUzvHA

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) DEAŞ’ın Suriye’deki kalesi Rakka’da 40 binden fazla çocuğun çok tehlikeli koşullar altında hapsolduğunu bildirdi.

UNICEF’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika yöneticisi Geert Cappelaere, Rakka ve çevresindeki geçen haftaki çatışmalarda en az 25 çocuğun hayatını yitirdiğini, çok sayıda çocuğun da yaralandığını duyurdu.

Cappelaere, kentteki hastane ve okulların da saldırıların hedefi olduğunu, kaçmayı başaranların ise yaralanma ya da öldürülme tehlikesinin bulunduğunu belirtti.

Çocukların temel ihtiyaçlarına bile karşılık verilemediğine işaret eden UNICEF yöneticisi yaşamsal öneme sahip her şeyin sıkıntısının çekildiğini, 2013 yılından bu yana kente neredeyse hiç yardım malzemesi gönderilmediğini hatırlattı.

UNICEF ayırca Rakka ve çevresinde çatışan tüm taraflara çağrıda bulunarak çocukları korumaları ve kenti terk etmek isteyen herkese izin verilmesi talebinde bulundu. Bölgeden kaçabilenler için de güvenli mekanlar oluşturulması çağrısı yapıldı.

Suriye’deki muhalif güçlere yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD liderliğindeki DEAŞ karşıtı koalisyonun Rakka’ya yönelik son hava saldırılarında en az 17 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Gözlemevi sivillerin çoğunun bir internetcafe’de oturdukları sırada saldırıya maruz kaldıklarını açıkladı. Rakka ve çevresine son günlerde yaklaşık 25 hava saldırısı düzenlendiği bildirildi.

Benzer gönderiler