Scroll Top

Almanya sadece darbeci FETÖ’cülere hoşgörülü

almanya-ordu-icerisindeki-irkci-yapilanmayi-9575265_2165_o

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ’cülere kapılarını ardına kadar açan Almanya, kendi vatandaşlarına ‘darbenin şakasını’ bile yaptırmıyor.

Almanya Der Spiegel dergisinde yayınlanan bir habere göre, Alman Silahlı Kuvvetleri’ni, ‘darbe çağrısı yaparak suç işlemeye teşvik ettiği’ gerekçesiyle bir yarbay hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Haberde, söz konusu yarbayın Bavyera eyaletindeki Wildflecken kışlasında 12 Mayıs’ta Birleşmiş Milletler (BM) misyonu eğitimi sırasında yaklaşık 40 askerin bulunduğu bir ortamda Nisan ayında Alman ordusunda aşırı sağcı eylem planlamakla suçlanan iki subay ve bir sivilden müteşekkil bir neo-Nazi sempatizanı bir ağın ortaya çıkarılmasından sonra Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in genelleme yaparak tüm orduyu zan altında bıraktığını belirterek, Bakan Leyen’i eleştirdiği ifade edildi.

Daha önce Balkanlar’da ve Afganistan’daki bir takım operasyonlarda görev yapan yarbayın burada “Alman askerleri ya ağızlarını açmalı veya darbe yapmalı” dediği aktarılan haberde, olayın Alman Askeri İstihbarat Teşkilatı’na(MAD) bildirildiği aktarıldı.

Yarbayın daha sonra konuya ilişkin yazılı bir savunma sunarak, sözlerinin şakadan ibaret olduğunu, bunun da o sırada bu şekilde algılandığını ve orada bulunan askerlerin de bu sözler üzerine güldüğü şeklinde ifade verdiği öğrenildi. Haberde ayrıca olay sırasında orada bulunan tüm askerlerin ifadelerinin de alındığı belirtildi.

Bonn Savcılığının söz konusu yarbay hakkında soruşturma açılıp açılmayacağına karar vereceği, yarbayın mahkum edilmesi durumunda ordudan atılarak hapis veya para cezasına çarptırılabileceği kaydedildi. Savunma Bakanı Leyen, kendisini sığınmacı olarak kaydettirerek Almanya’da ırkçı saldırı planlamaktan tutuklanan üsteğmen Franco A. olayının Nisan ayında ortaya çıkmasında sonra Alman ordusunu ağır bir şekilde eleştirerek, Alman ordusunda bir duruş sorunu ve üst düzeylerde yönetim zaafı var olduğunu ileri sürmüştü.

Benzer gönderiler