Scroll Top

Ve Norveç de burka yasakçıları arasında yerini aldı

burka-1486510-622x360

Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya ve İsviçre’den sonra Burka yasakçıları arasına Norveç’te dahil oldu. Norveç hükümeti bugün yaptığı bir açıklama ile okullar ve üniversitelerde yüzü kapatacak şekilde örtünmenin yasaklanacağını ilan etti.

Merkez sağ Muhazakar Parti ve popülist İlerleme Partisi tarafından kurulan Norveç hükümeti, önerilerinin halk ve muhalefet tarafından da  destekleneceğine inandıklarını söyledi.

Eğitim Bakanı Torbjoern Roe Isaksen Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada hükümetin tasarısının parlamentoda onaylanacağından emin olduklarını söyledi. Hükümet teklifi parlamentodan geçerse, 11 Eylül’de erken genel seçime gidecek olan Norveç hem yetişkinler ve çocuklar için burka yasağı getiren ilk İskandinav ülkesi olacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Norveç Göç ve Entegrasyon Bakanı Per Sandberg de “Nikab ve burka gibi yüzü kapatan kıyafetler Norveç’e ait değil. İletişim kurmabilmek bizim temel değerlerimizdendir” dedi. Bakan Sandberg ayrıca bu örtüleri giyenlerin işlerini kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilecekleri uyarısını da yaptı.

Benzer gönderiler