Scroll Top

UNICEF’den ürperten rapor

yemen

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, savaşın üçüncü yılına girilen Yemen’de en ağır faturayı çocukların ödediğini gözler önüne seren bir rapor yayımladı. Ortadoğu’nun en fakir ülkesi Yemen’deki insani duruma dikkati çekilen raporda çatışmalar nedeniyle ülkenin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Son bir yılın ele alındığı rapora göre; iç savaşın devam ettiği Yemen’de ölen, yaralanan veya savaşmaya zorlanan çocukların sayısı 2 kat arttı. Son bir yılda çatışmalarda, 1540 çocuk öldürüldü. 2450 çocuk yaralandı.

1570 çocuk savaşmaya zorlandı. Yemenli ailelerin yüzde 80’i çocuklarını beslemek için borçlanmış durumda. İki milyon iki yüz bin çocuk aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kalıyor. Yetersiz beslenme, ishal ve solunum yolu enfeksiyonları gibi önlenebilir nedenlerle her 10 dakikada bir çocuğun öldüğü tahmin ediliyor.

Son bir yılda okullara yönelik saldırılar 4 kat arttı. 1600 okul ya bombalandı ya ya da yerlerinden edilen ailelerin kaldığı barınaklara dönüştü. Son bir yılda 350 bin çocuk okulundan oldu. Toplamda 2 milyon çocuk okula gidemiyor. 10 milyon çocuk temel insani yardıma muhtaç. 7 milyon çocuğun sağlık hizmetlerine erişimi bulunmuyor.

Benzer gönderiler