Scroll Top

Mülteci korkusundan krize girdiler

Avrupa Komisyonu dün yaptığı açıklamada Avusturya’nın imza attığı Avrupa Birliği mülteci kabul ve yerleştirme anlaşmasına uymaması durumunda bedel ödeyeceğini söyledi. Açıklama Avusturya’nın yaptığı anlaşmaya uymayacağı yönündeki beyanlara cevap vermek için yapıldı.

Mültecileri AB üye ülkeleri arasında bölüştürmeyi amaçlayan anlaşmaya göre 2015 yılında 90.000 mülteci kabul eden Avusturya 2016 sonuna kadar yeni mülteci kabulünden muaf tutulmuştu.

AB Komisyonu sözcüsü Natasha Berthaud dün yaptığı basın toplantısında Avusturya’nın tekrar mülteci kabulüne başlamış olması gerektiğine değinilerek bu yükümlülüğün daha fazlası geciktirilmesi veya tamamen reddedilmesinin Avusturya için sonuçlar doğuracağını açıkladı.

Sözcü ayrıca hiçbir AB üyesinin 2015 yılında imzalanan , Yunanistan ve İtalya’daki 160.000 mültecinin üye ülkeler arasında adil bir şekilde dağıtılmasını öngören anlaşmadan tek taraflı olarak çıkamayacağını hatırlattı.

Yaklaşan seçimler öncesi yabancı karşı Halk Partisi’ne oy kaptırmak istemeyen Avusturya’daki koalisyon partileri son bir yıldır yabancı ve özellikle mültecilere karşı söylemlerini sertleştirdiler.

Avusturya Başbakanı Christian Kern son haftalarda Avusturya’nın daha fazla mülteci kabul etmemek için söz konusu anlaşmadan çekilmek için düşünmesi gerektiğini savunmuştu.

Benzer gönderiler