Scroll Top

Özel Haber: “Vegan mafya” hindi çiftliği sahiplerini ölümle tehdit etti

vegan mafya

Militan veganlar “kendi Noel hindinizi seçin” kampanyası düzenleyen bir çiftlikteki çalışanları öldürmekle tehdit ediyor.

Greendale Çiftliği’nin Exeter yakınlarındaki mağazasına “Cinayet! Haydi Vegan!” grafitisi çizildi ve dışarda asılı duran sülünler açık mavi spreyle boyandı.

Çiftlik sahibi Matt Carter (35) ölüm tehditleri aldığını ve müşterilere kesimden önce Noel hindilerine isim verip bakabilme fırsatı veren bir promosyon ilan ettikten sonra mağazasının tehdit telefonları bombardımanına maruz kaldığını söyledi.

Saldırılar çiftçilere ve kasaplara militan veganlar hakkında yapılan ikazların ardından geldi. Ulusal Çiftçiler Birliği, üyelerine “hayvan hakları aktivistleriyle direkt temasta bulunmaktan kaçınmalarını” tavsiye etti.

William Sitwell geçen hafta şakavârî bir şekilde “veganları bir bir öldürmek gerektiğini” söyledikten sonra Waitrose Food dergisinin editörlüğünü bıraktı.

Doğu Devon sahilinde bulunan Greendale Çiftliği Facebook’ta mevsimlik hindilerinin reklamını yaptı. Promosyon şöyle diyordu: “Hindiye bir isim etiketi bağlayacağız; siz de önümüzdeki iki ay boyu gelip onu besleyeceksiniz ve bakılmasına yardım edeceksiniz. İşin nihayetindeki zorlukların hiçbiriyle uğraşmak durumunda kalmayacaksınız ve hâttâ hayvanı sizin için kemiklerinden sıyırıp dolduracağız. Noel vakti gelip, hindinizi alıp gidebilirsiniz.”

Teklif 4.000’den fazla yorum aldı. Carter Bey, mağazasına telefon açan anonim bir kişinin çalışanlara “öldürülmesi gerekenin kendileri olduğunu” söylediğini ifade etti. Telefondaki kişi kendini bir “vegan mafya” üyesi olarak tanıttı ve mağaza “masum hayvanların katledilmesine, reklamının yapılmasına ve üzerlerinden vurgunculuk yapılmasına” bir son verene kadar protestocuların “hiçbir yere gitmediğini” söyledi.

Beşinci nesil bir çiftçi olan Carter Bey, “Vegan gruplardan biraz muhalefet gördük diye [Facebook’taki] gönderiyi silecek ya da çiftçiliği bırakacak değilim. Eğer et yiyecekseniz bence bizimki bu işi yapmanın en iyi yöntemi. Burada hayvanları görebilir ve sonra kasaba gidip eti satın alabilirsiniz.” dedi. “Bunun, müşterilerimizin çocuklarına besin zinciri hakkında önemli dersler öğreteceğini düşündük.”

Ben Cooper isimli bir vegan, promosyon teklifini “ihanetin zirvesi” şeklinde tasvir etti.

Doğu Sussex, Robertsbridge’de bir hayvan barınağı sahibi olan Lynda Free yedi tane hindiyi yenmekten kurtarmak için satın aldığını yazdı.

Vegan Cemiyeti ise “vegan aktivistlerin” mesajlarını “barışçıl ve müspet bir şekilde” paylaşmalarını teşvik ettiklerini söyledi. Britanyalı veganların sayısının 2011’den bu yana dörde katlanarak 650.000’e çıktığı tahmin ediliyor.

Benzer gönderiler