Almanya, orduda yapılanan neo-Nazi suikast çetesine operasyon düzenledi

Screenshot_1

Alman haber dergisi Focus’un Alman Asayiş Şubesi’nin (BKA) soruşturma raporuna dayandırdığı habere göre Alman ordusunda neo-Nazi bir örgütlenme ortaya çıkarıldı.

Olayın geçmişi

Almanya’da geçtiğimiz yıl, ilk olarak “suikast hazırlığındaki mülteci yakalandı” başlığıyla verilen haber, Alman ordusu içinde Nazi hücrelerin olduğunu ortaya çıkmasıyla büyük dikkat çekmişti. Olayın üzerine gidildikçe ordu içindeki ırkçıların zaten bilindiği ama yapılanmalarına göz yumulduğu ortaya çıkmıştı.

BKA, geçen yıl Viyana havalimanı tuvaletine silah saklayan Alman üsteğmen Franco A. soruşturması sonucu bu radikal örgüt ağına ulaştı. İngiliz Daily Mail’e göre 200 kişilik bu elit grup, Almanya eski Cumhurbaşkanı Gauck, Yeşiller liderlerinden Claudia Roth ve Almanya Dışişleri Bakanı Maas’a saldırı planlıyordu. Düzenin kontrolden çıkacağına inanan bu grup bir yandan da ‘Almanya’nın özgürlüğe kavuşacağını’ düşündüklerini ‘DAY X’e hazırlık yapıyordu. 

Özel Kuvvetlerden askerler bile var

Örgütte özel kuvvet subayları ve komandoların yer aldığı belirtilirken chat gruplarında ve karşılıklı görüşmelerdeki konuşmalara dayanan tanık ifadelerine göre örgüt üyeleri silah ve yakıt stoğu yapıyordu. Radikal ağın bir de ölüm listesi olduğu iddia ediliyor. BKA’nın soruşturmanın derinleştirilmesi için Köln Başsavcılığı’na yaptığı başvurunun da Alman askeri servisi MAD üyesi 42 yaşındaki bir üsteğmen tarafından engellendiği belirtildi.

 

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın