Scroll Top

Papa geri adım atmadı: “Evet, toplama kampına benziyor”

38643571_303

Papa’nın kelime seçimi Almanya’da şok etkisi yarattı ve bazı Yahudi kuruluşlarını sinirlendirdi. Ancak Papa Francis gelen eleştirilere rağmen geri adım atmadı.

Papa Francis bir kaç gün önce yaptığı konuşmada, önceki konuşmasında dile getirdiği fikirlerini, bazı Yahudi örgütlerinden gelen eleştiri ve uyarılara rağmen, tekrar ederek Avrupa’daki mevcut mülteci kamplarının 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sı tarafından kurulan toplama kamplarından farkı olmadığını söyledi.

Bir Alman gazeteci Papa’ya geçen haftaki benzetmesinin Almanya’yı şok ettiğini söyleyerek, bir dil sürçmesi olup olmadığını sormuştu. Papa Francis hafta sonu gerçekleştirdiği Mısır gezisinden dönerken “Gerçek bir toplama kampı işlevi gören mülteci kampları var” diyerek Alman gazetecinin sorusuna da cevap vermiş oldu. Kullanmış olduğu dilden dolayı çıkan tartışmalardan etkilenmemiş gözüken Papa, mültecilerin bazı göçmen kamplarında aynı toplama kamplarındaki gibi kilitlenerek, ayrılmalarının engellendiğini söyledi.

Amerikan Yahudi Komitesi (AJC) Papa’yı yapmış olduğu benzetmeden dolayı sert bir biçimde eleştirmiş ve düzeltme yapmasını istemişti. AJC yayınladığı bildiride bazı göçmen kamplarındaki durumun zor olabileceğini kabul ettiğini ancak milyonlarca insanın köle işçi olarak kullandığı ve öldürüldüğü Nazi toplama kamplarıyla mevcut mülteci kamplarının karşılaştırılamayacağını savundu.

Buna karşın Auschwitz toplama kampından kurtulabilenlerce kurulan Uluslararası Auschwitz Komitesi(IAC), Papa Francis’in mültecilerin içinde bulundukları zor duruma çekmek için bu abartılı karşılaştırmayı yapmış olabileceğini açıklayarak,“Papa, kalplere seslenmek için abartılı kelimeler kullanmış ama bu meşru bir abartma sayılır” dedi.

Benzer gönderiler