Scroll Top

Almanya’daki genç mülteciler hayatta kalabilmek için fuhuş batağında

almanya-mülteci

Göçmenlere yardım için faaliyet gösteren çok sayıda Alman sivil toplum kuruluşu, giderek artan sayıda göçmen ve mültecinin para karşılığı yaşlı erkeklerle beraber olduğunu iddia etti. InfoMigrants adlı internet sitesi bu trajik gerçek hakkında daha fazla bilgi almak için, iddiaları dile getiren kuruluşlarla görüştü.

Ailesini kurtarmak için yola çıktı, kendini kurtaramadı.

16 yaşındaki Suriye-Filistin kökenli genç, Suriye’de kalan ailesini de daha sonra yanına almak umuduyla 2015 yılında Almanya’ya geldi. En çok da sekiz yaşındaki kız kardeşini yanına getirmek istedi. Almanya’ya geldiğinde yaşı 18’den küçük olduğu için Alman gençlik dairesi ona koruma ve barınma sağladı. Ancak 18 yaşına basar basmaz kaldığı gençlik merkezinden ayrılmaya zorlandı. Berlin’de, başka bir grup mülteci ile beraber kullanılmayan bir lise binasında yerleştirildi. Kaldığı yerde ne mültecilerle ilgilenecek sosyal hizmet görevlisi ne de güvenlik görevlisi vardı. Orada kaldığı sürece diğer bazı genç erkekler onu taciz etti, dövdü ve aşağıladı.

Kalacak yer karşılığı fuhuş anlaşması 

Bir sene geçerli geçici statü belgesinin süresinin dolmasına az bir zaman kala, sınır dışı edilmekten korktuğu için, kaldığı yerden ayrılarak kendini sokaklara attı. Sabit bir adresi olmadığı için de Alman devletinden herhangi bir sosyal yardım alamadı. Bu durum ise onun uyuşturucu ve seks işçiliği alemi ile tanışmasına neden oldu. 6 ay kalacak yer karşılığında yaşlı bir adamla beraberlik yaşamaya başladı. Bu, Berlin merkezli Alman mültecilere yardım kuruluşu “Moabit Hilft” tarafından bize anlatılan birçok benzer hikayeden sadece biri.

16-25 yaş arası tehlikede!

Almanya’da İran, Afganistan, Pakistan, Suriye ve Irak gibi ülkelerden gelen genç mülteciler arasında seks işçiliği patlamış durumda. Mülteci seks işçilerinin yaşları genelde 16-25 arası olsa da para için 35 yaşında erkek mültecilerin dahi seks işçiliği yaptığına rastlanılıyor. Genç mültecilerin çoğu Almanya’ya yanlarında aileleri olmadan geliyorlar. Uzmanlara göre Alman devletinin 18 yaşına basmış olmanın, bir çocuğu aniden yetişkin yapmadığını anlayıp ona göre hareket etmesi gerekiyor. Mültecilerin fuhuş sektörüne girmesi, uyuşturucu kullanımı, eğitim seviyesi, sığınma başvurularının durumu gibi bir takım faktörlerle yakından bağlantılı.

AİDS yaygınlaşıyor.

InfoMigrants sitesinin görüştüğü diğer bir Berlin merkezli “Hilfe für Jungs” isimli yardım kuruluşunun yöneticisi Ralf Rötten de çok sayıda genç mültecinin hayatta kalabilmek için bedenlerini satmak zorunda kaldıklarını doğruladı. Rötten’e bağlı sosyal hizmet uzmanları geçenlerde bir grup seks işçisi genç mülteci ile bir araya gelerek onları AIDS başta olmak üzere cinsel yolla geçen diğer hastalıklar hakkında bilgilendirdi. Toplantıya gelenlerin çoğu Suriye ve Irak başta olmak üzere Arap ülkelerinden gelen, 20’li yaşlarda gençlerdi.

Almanya genelinde bu iki organizasyon ile aynı amaçla çalışan başka dernekler ve yardım kuruluşları da var. Ancak mülteciler ile ilgili Alman hükümet politikasındaki yanlışlıklar ve eksiklikler, büyük ölçüde bağışlarla ayakta duran bu tür kurumlara kaldırabileceklerinden ağır bir yük bindiriyor.

 

Benzer gönderiler