Scroll Top

FBI’dan DEAŞ’a gelin gitti

fbi_ajani_isid

Üç yıl önce Suriye’ye giden FBI ajanı Daniela Greene, eski bir rap şarkıcısı olan üst düzey DEAŞ teröristiyle evlendi. FBI’a yalan söyleyen ajan Greene, nereye gittiğini ve kocasının soruşturma altında tutulduğunu gizledi.

Greene’in kocası Denis Cuspert isimli Alman rapçı ise sıradan bir terörist değil. Cuspert, internet üzerinden terör örgütüne militan kazandıran ve iki kıtada birden gizli servislerin radarındaydı. Deso Dogg ismiyle bilinen rapçi terörist, Suriye’de Ebu Talha El Almani adını aldı. El Kaide lideri Usame Bin Ladin’e methiyeler düzen ve dönemin eski ABD Başkanı Barack Obama’yı tehdit eden bir videosu bulunan Cuspert, görüntülerde daha yeni koparılmış bir insan kafası tutuyordu.

İkilinin Suriye’de evlenmesinden haftalar sonra Greene korkunç bir hata yaptığını düşündü ve ABD’ye kaçtı. Ülkesine varır varmaz tutuklanan ajan, savcılarla işbirliği yapmayı kabul etti. İki yıl hapis cezası alan Greene, geçen yıl yaz mevsiminde serbest kaldı. CNN’in haberine göre, doğrudan terör örgütünün tarafına geçen ve ulusal güvenlik için bir utanç kaynağı olan ajan Greene’in hikayesi hiçbir zaman açıklanmadı. Davaya bakan hakimin ilişkileri eşelemesiyle skandal patladı. Eski Dışişleri Bakanı çalışanı John Kirby ise, “Şüphesiz, FBI için çarpıcı bir utanç.” açıklamasında bulundu.

Benzer gönderiler