Scroll Top

Pegida’nın beklediği izni Rotterdam Belediyesi verdi

De3IDEYUcAAN2VR

Hollanda’nın Rotterdam Belediyesi, bugün iftar saatinde Diyanet’e bağlı Laleli Camii önünde domuz çevirerek mangal yapmak isteyen aşırı sağcı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (Pegida) örgütüne izin verdi.

Bugüne değin Hollanda’daki diğer büyükşehirler, Pegida’nın iftar saatlerinde cami önlerinde domuz çevirme taleplerine olumlu cevap vermemişti.

Fakat Rotterdam’ın Fas kökenli belediye başkanı Ahmed Abutalib, Pegida’nın kışkırtıcı faaliyetinin yasalara aykırı olmadığı kanaatinde.

Müslüman bir aileden gelen Abutalib toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının temel bir hak olduğu ve Pegida’nın talebinin bu kapsamda düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Ancak talebe izin verilmesi aynı zamanda faşist bir örgütün nefret suçunu ifade etmede kolay bir yol bulduğu anlamına da gelmektedir.

Hollanda sıklıkla camilere düzenlenen kundaklama eylemleriyle gündeme geliyor. Pegida benzeri aşırı sağcı örgüt ya da kişilerin saldırıları ülke haritası üzerine işaretlendiğinde neredeyse bütün Hollanda geneline yayılmış bir İslamofobi meselesinin olduğu ortaya çıkıyor.

Benzer gönderiler