Petrol kuyuları için birbirlerine girdiler: Esed PYD’yi, ABD Esed’i vurdu

DEYZORR

ABD öncülüğündeki terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyon, Suriye’de rejim yanlısı güçlerin, SDG ismini kullanan terör örgütü PYD/PKK’nın “karargâhına” saldırdığını açıkladı.

100’den fazla Esed destekçisi savaşçısı öldürüldü 

Saldırının herhangi bir kışkırtma sonucu olmadığı ifade edilen açıklamada saldırı sırasında koalisyona bağlı askerlerin de karargâhta bulunduğu belirtildi.

Esed’e bağlı güçlerin hedef aldığı Deyrizor karargâhı, ABD’nin PKK’ya makyaj yaparak kurduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolünde bulunuyor. Ancak karargâhta Amerikan askerlerinin de bulunduğu kaydedildi. Saldırıda yalnızca bir SDG üyesi terörist yaralandı.

Açıklamada “Koalisyon, koalisyon askerlerini ve ortak kuvvetleri savunmak üzere, küresel DEAŞ karşıtı koalisyon misyonuna angaje olan ortaklar, karşı saldırıyı düzenleyenleri püskürtmek üzere saldırı düzenledi” ifadesi yer aldı. Saldırıda 100’den fazla Esed savaşçısı öldürüldü.

Amaç petrol kuyularını ele geçirmek 

Reuters’a konuşan Amerikalı yetkili, rejim yanlısı güçlerin geçen eylül ayında DEAŞ’tan alınan bölgeyi ele geçirmeyi düşündüklerini açıkladı. Yetkiliye göre Esed destekçisi güçlerin bölgedeki hedefleri Kuşam’daki petrol kuyuları. Bu kuyular 2014 ve 2017 yılları arasında DEAŞ’ı en önemli gelir kaynağını oluşturuyordu. DEAŞ bu petrol kuyularından çıkan petrolü hem ABD/PKK ortaklığına hem de Esed rejimine satıyordu.

Rusya tepki gösterdi

Rusya, ABD liderliğindeki koalisyonun Esed rejimine hava saldırısı düzenlemesine sert tepki gösterdi. Rus milletvekili Franz Klintseviç rejime yönelik hava saldırısının saldırganlık örneği olduğunu ifade etti.

 

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın