Scroll Top

Pizza Hut, Mervan Barguti’yle dalga geçerek İsrail’e destek oldu

resized_cf2a9-f2606f8bmansetc294

Pizza Hut’ın İsrail şubesi açlık grevi yapan mahkûmların direnişini kırmak için iğrenç bir paylaşım yaptı. Facebook sayfası üzerinden cezaevlerindeki açlık grevlerini başlatan Mervan Barguti’nin “gizlice yemek yediği” öne sürülen bir fotoğrafı  yayınlaması ve bu fotoğrafın üzerine “Barguti eğer açlık grevini bozacaksan neden pizzayı denemiyorsun.” ifadesini yazması büyük tepki topladı.

Filistin direnişinin önemli isimlerinden Mervan Barguti 1. ve 2. intifadanın lideri olarak kabul ediliyor. Mervan Barguti 2002 yılında 5 kez ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Sosyal medya üzerinden Pizza Hut’ın boykot edilmesine yönelik çağrılar üzerine şirket söz konusu paylaşım için özür diledi.

Şirketin uluslararası Facebook sayfasındaki açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Pizza Hut’ın İsrail şubesi Facebook sayfasındaki paylaşımın neden olduğu hakaret için özür dileriz. Bu tamamen uygunsuz bir paylaşımdır ve markamızın değerlerini yansıtmamaktadır. Söz konusu ülkedeki imtiyaz sahibi bu paylaşımı sayfasından hemen kaldırmış ve şirketimiz bu imtiyaz sahibi ile olan ilişkisini sonlandırmıştır. Bu paylaşımın yol açtığı incitme için derin pişmanlık duyuyoruz.”

Fanatik Yahudi Ulusal Gençlik Birliği üyeleri ise önceki hafta açlık grevindeki Filistinli mahkumların tutulduğu Batı Şeria’daki Ofer Askeri cezaevi’nin önünde “mangal partisi” yapmıştı. Fanatik Yahudilerin bu çirkin eylemi, İsrail polisinin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşmişti.

Benzer gönderiler