Polonya, göçmenlere şimdi de ordu engeli getirdi

polonya-ocmen-girisini-engellemek-icin-asker-sayisini-yuzde-50-artiriyor

Polonya göçmen girişini durdurmak istiyor

Polonya, göçmenlerin ülkeye girişlerine engel olmak amacıyla Belarus sınırı için orduyu görevlendirdi. Sınır güvenliği için  6 bin asker tavzif etti. Belarus sınırında mülteci geçişlerinin artması üzerine Polonya sınır güvenliğini güçlendirdi. Polonya Savunma Bakanlığı sınır bölgesinde görev yapan asker sayısı  iki katına çıkartılarak 6 bini buldu. Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, askerlerin  Polonya göçmen geçişlerine engel olduğunu söyledi. Polonya sınır polisinin verilerine göre sadece Pazartesi günü içinde Belarus’tan 612 kişi sınırı geçmeye çalıştı. Polonya’nın bölgede olağanüstü hal ilan ettiği, gazeteci ve insan hakları örgütlerinin bölgeye girişine izin verilmediği açıklandı. Sınırın Belarus tarafında çoğu Irak, Suriye, Afganistan ve İran uyruklu yaklaşık 15 bin sığınmacının toplandığı belirtildi.

polonya-ocmen-girisini-engellemek-icin-asker-sayisini-iki-kat-artiriyor
Polonya göçmen geçişine engel olmak için sınırdaki asker sayısını iki katına çıkardı

Polonya göçmenleri keyfi şekilde göndermenin yollarını arıyor

Avrupa Birliği yasaları gerekince, sığınmacıların ilk ayak bastıkları AB ülkesinde iltica başvurularını yapmaları gerekiyor. Ancak çoğu sığınmacı Almanya’da yaşamayı istediği için iltica başvurusunu burada yapmayı istiyor. Dolayısıyla Polonya ile Almanya arasındaki 460 kilometrelik sınır boyunca da göçmen geçişleri artış yaşıyor. Almanya İçişleri Bakanlığı, Ağustos’tan bu yana Polonya’dan Almanya’ya 4 bin 500 sığınmacının geçtiğini açıkladı. Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Polonyalı meslektaşı Blaszczak’a bir öneri mektubu yazarak ortak sınır devriyesi önerisinde bulundu. Seehofer devriyenin öncelikli olarak Polonya’nın egemenlik alanında ve Polonya sınır muhafaza polisinin yönetimi altında gerçekleşmesini önerdi.

Polonya göçmenleri sınırda daha sıkı denetleyecek

Avrupa Birliği, Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’yu yaptırımlara karşılık olarak  göçmenlere kapıları açmakla suçluyor. Mülteciler, Türkiye’den yoğun bir biçimde AB’ye geçmek için önce Belarus’a gitmek istiyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Lukaşenko’yu “resmi bir insan kaçakçılığı şebekesinin başı” olarak nitelemişti. Belarus’tan gelen göçmenlerin gittiği Litvanya ise Avrupa Birliği’ne hava sahasının kapatılmasını önerdi. Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Minsk’e uçan havayolu şirketlerine AB hava sahasını kapatma önerisini  AB zirvesinde önerdi. Polonya göçmenleri ardı arkası kesilmeyen yöntemlerle sınırdışı ediyor. Güncel bilgilere göre sınırda ölen kişi sayısı 7’ye ulaşmış durumda.

Benzer gönderiler