Scroll Top

Polonya’da 28 yılda 382 çocuk Katolik din adamlarının tacizine maruz kaldı

880x495_cmsv2_5ba9522a-404e-54a5-ba66-2767b0618cee-3725862

Katolikliğin Avrupa’daki kalelerinden biri olarak kabul edilen Polonya’da 1990 ile 2018 yılları arasında en az 382 çocuk, Katolik din adamlarının cinsel tacizine maruz kaldı.

Polonya aynı zamanda 2005 yılında hayatını kaybeden Papa 2. Jean Paul’ün memleketi.

Polonya’daki küçük çocukların istismarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ulaşılan bulgular, Roma Katolik Kilisesi’nin temellerini sarsan Şili, ABD, Avustralya ve İrlanda’daki taciz vakalarının ardından en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Polonyalı Katolik din adamları, geçen yıl, geçmiş yıllarda yaşanan istismarlardan ötürü mağdurlardan özür dileyerek söz konusu tacizlerin sebeplerini ve boyutunu değerlendirmek için veri toplamaya başlamıştı.

Araştırmada şu ana kadar toplanan verilerde, mağdurlardan 198’inin 15 yaşın altında çocuk olduğu belirlendi.

İstismar mağdurlarına yönelik faaliyetleriyle bilinen Polonya merkezli “Have no fear” (Korkusuz) isimli sivil toplum kuruluşu, 1950’lerin ortalarından bu yana yaşanan mağduriyetlerle ilgili hazırladığı ve 384 çocuğun din adamlarının cinsel tacizine maruz kaldığını belirlediği raporu geçen ay Papa Francis’e sunmuştu.

İnsan hakları aktivistleri ise söz konusu rakamların çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

Sivil toplum kuruluşları sorunun gerçek boyutunun araştırılması, çocukların istismarı ile ilgili kilise belgelerine erişimin sağlanması ve cinsel suçları örtbas etmekten sorumlu bulunan din adamlarının kovulması için bir komisyon kurulması çağrısında bulunuyor.

38 milyon nüfusa sahip Doğu Avrupa ülkesi Polonya’da Katolikler nüfusun yüzde 85’ini oluşturuyor ve resmi verilere göre pazar günleri kiliseye giden kişi sayısı 12 milyonu buluyor.

Benzer gönderiler