Scroll Top

Sicilya tarlaları, zindanları oldu

170320171125121708171_2-41

İtalya’nın güneyindeki Sicilya bölgesinde sebze tarlalarında çalışan Romen işçi kadınların insanlık dışı koşullarda yaşadığı ve işverenler tarafından kadınlara tecavüz edildiği ortaya çıktı.

The Guardian gazetesi, Avrupa’nın üçüncü en büyük sebze üreticisi olan Ragusa kentinde tarlada çalışan Romanya göçmeni Nicoleta Bolos adındaki kadın işçinin yaşadıklarını aktardı. Gazeteye konuşan Bolos, 3 yıl boyunca patronunun tecavüzüne katlandığını ifade etti: “Kocam buna sessiz kalmak zorunda olduğumu söyledi. Çalıştığımız seranın sahibi benimle ilişkiye girmek istiyordu, ona karşı çıkarsam paramızı ödemez ve bizi işten kovardı. Kocamın delirdiğini düşündüm, ama karşı çıktığımda beni dövdü. Patronumuz ne derse yapmamız gerektiğini söyledi. İşe devam edebilmemizin tek yolu buydu. Bir gece işveren yanıma geldiğinde beni silahla tehdit etti, kımıldarsam beni başımdan vuracağını söyledi. İşini bitirdiğinde de yürüyüp gitti.” Bolos, Romen işçi kadınların işveren ve arkadaşları için yıllardır bir eğlence haline geldiğini belirtti: “Buraya daha iyi bir yaşam için gelmiştim, başka bir Avrupa ülkesinde düzgün bir işim olacağını düşünmüştüm ancak sonumuz kölelik oldu.”

Avrupa’nın üçüncü büyük sebze üreticisi olan Ragusa’da, Bolos gibi derme çatma çadırlarda insanlık dışı koşullarda 5 binden fazla Romen mevsimlik kadın işçi çalışıyor.

Benzer gönderiler