Scroll Top

İtalya Yüksek Mahkemesi, kamu düzenini dini özgürlüklerin önüne koydu

untitledd

İtalya Yüksek Mahkemesi dini nedenlerle dekoratif bıçağını kamusal alanlarda da taşımak isteyen Sih göçmenin aleyhine karar verdi.

Mahkeme kararında her ne kadar taşıdıkları küçük dekoratif bıçaklar Sihler için kutsal olsa da İtalya’da yaşamayı seçen herkesin İtalyan kanunlarına uymak zorunda olduklarını vurgulandı.

Karar,  Kuzey İtalya’daki Goito kabasından yaşayan bir Sih’in, yanında 20 santimetrelik küçük dekoratif bir bıçakla yakalanmasının ardından yerel mahkeme tarafından 2000 avro para cezasına çarptırılmasına yaptığı itiraz üzerine verildi.

Mahkeme çoğulcu toplumda farklılıkların önemli olduğu kabul etmekle beraber kamu güvenlik ve düzeninin bireysel haklar önce geldiğini savundu.

Sih adam mahkemeye yaptığı itiraz başvurusunda kirpan olarak bilinen bıçağın turban olarak da bilinen sarıklarıyla beraber dininin sembolü olduğunu ileri sürmüştü.

Ancak Roma’daki İtalya Yüksek Mahkemesi ülkeye gelen göçmenlerin inanç ve geleneklerinin İtalyan yasaları ile uyumlu olması gerektiğine hükmetti. Ortodoks Sihler 17.yüzyıldan bu yana kirpan adını verdikleri küçük bir bıçağı dini inançlarının gereği olarak taşıyorlar.

Benzer gönderiler