Scroll Top

Sınırdışı edilme korkusu hasta ediyor

170403_r29648-1200x780-1490288448

İsveç’te yüzlerce mülteci çocuğun, ailelerine ülkeden sınır dışı edilecekleri bilgisi verildikten sonra şuursuz, baygın bir hale geçtikleri tespit edildi. İsveççe “uppgivenhetssyndrom” olarak adlandırılan feragat/teslimiyet sendromunun, yalnızca İsveç’te yaşayan mülteciler arasında var olduğu belirtildi. Psikolojik olarak rahatsız olan bu çocuk hastaların yaşama isteklerini kaybettikleri gözlendi. Bir doktor, “onların içinde bulundukları komanın bir tür korunma biçimi olduğunu düşünüyorum. Onlar pamuk prenses gibi. Dünya’yla bağlantıları kopuyor.” dedi.

Bu hastalıktan muzdarip çocuklar ilk olarak 2000’lerin başlarında İsveç’te acil durum odalarında ortaya çıktı. Ebeveynleri, çocuklarının ölüme gittiğine inanıyordu. Çocuklarının başına ne geldiğini bilmiyorlardı, kolera veya bilinmeyen bir salgın hastalıktan korkuyorlardı. Hastalar, kısa süre içerisinde Stockholm’ün çocuklar için tek yatılı psikiyatri ünitesindeki tüm yatakları doldurdu. 2005 yılı itibariyle, yaşları 8 ile 15 arasında değişen 400’den fazla çocuk bu rahatsızlığa yakalandı. Karolinka Üniversite Hastanesi’nde psikiyatri ünitesi direktörü Göran Bodegard, bu hastalıktan muzdarip hastanın belirtilerini “tamamen pasif, hareketsiz, içe kapanık, sessiz, yemek içmekten aciz, idrarını tutamaz halde, fiziksel bir uyarıya veya acıya tepki vermeyen” olarak sıralıyor. Buradaki neredeyse tüm çocuklar, Sovyetler Birliği ve Yugoslavya’dan göç etmişler. İsveç, diğer tüm Avrupa ülkelerinden daha fazla sığınmacı kabul ederek 1970’lerden beri mültecilere sığınak oldu. Fakat son yıllarda ülkenin siyasi mülteci tanımı daraltıldı. Savaş olmayan ülkelerinden kaçan ailelerin sığınma talepleri sık sık reddedilmeye başlandı.

İsveç Göç Bakanı’na yazılan bir açık mektupta, 42 psikiyatr sığınmacılara ilişkin yeni sınırlandırmaların ve Göç Komisyonu’nda başvuru süreçlerinde geçen zamanın, mülteci çocuklarda psikolojik rahatsızlığa neden olduğu belirtildi. Psikiyatrlar, hükümeti “sistematik kamusal çocuk sömürüsü” yapmakla suçladı. Bir tıp dergisinde çıkan makaleye göre, bu rahatsızlık iki travmaya bir reaksiyon olarak ortaya çıktı: çocukların kendi ülkelerinde yaşadıkları taciz ve rahatsızlık, İsveç’e alıştıktan sonra ise tekrar o rahatsız duruma geri dönme korkusu. İsveç’in önde gelen tıp dergisi olan Läkartidningen, onlarca makaleyi bu rahatsızlığa ayırdı.

Benzer gönderiler