Slovakya’da ırkçılar başka ülkelerin marşının okunmasının yasaklanmasını istedi

A33Y5MSV5EI6TKUDKBHQQ27V2Y

Slovakya’da mecliste oylanan son yasa ırkçı Avrupalı siyasetçilerin isteklerinin bir sonu olmadığını gösterdi.

Slovakya’da aşırı milliyetçi çizgideki koalisyon ortağı SNS Partisi tarafından parlamentoya sunulan ve ülke içerisinde herhangi bir toplantı ya da mecliste, yabancı ülkelerin milli marşlarının okunmasını yasaklayan yasa tasarısı kabul edildi.

Henüz cumhurbaşkanı tarafından onaylanmayan tasarıya göre, herhangi bir ülkenin milli marşı ancak o ülkeden diplomatlarının ya da resmi delegasyonun bulunması halinde okunabilecek.

Cumhurbaşkanı Andrej Kiska ise ‘Ulusal Sembolleri Koruma Yasası’ olarak adlandırılan söz konusu tasarıyı veto edeceğini duyurdu. Mecliste kabul edilen tasarıya göre, yabancı bir ülkenin milli marşını okuyanlar 7 bin Euro para cezası ile cezalandırılacak.

Ancak milletvekillerinden bir kısımı, onay verdikleri tasarının yabancı ulusal marşların okunmasının yasaklanmasını içerdiğini bilmediklerini belirtti.

Yasaya en sert tepki ise Slovakya’nın en büyük etnik azınlığını oluşturan Macarlardan geldi. Ülke nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan Macar azınlık, özellikle futbol maçları ve diğer aktivitelerde sık sık Macar milli marşını okuyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın