Scroll Top

Suudi Arabistan ABD’ye ‘Katar’ı işgal etme’ teklifinde bulunmuş

trump

Amerikan Foreign Policy dergisine göre Suudi Arabistan Haziran 2017’de ABD Başkanı Donald Trump’a Katar’ı işgal etme teklifinde bulundu.

Amerikan dergisi, Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz’in, Katar’a uygulanan ablukadan bir gün sonra, 6 Haziran 2017’de Trump’la yaptığı telefon görüşmesinde Katar’ın işgalini önerdiğini, ancak ABD Başkanının bu öneriye karşı çıktığını belirtti.

Dergi, Trump’ın daha sonra Kuveyt’ten Körfez İşbirliği Konseyi sınırları içindeki çatışmayı çözmek üzere arabuluculuk yapmasını istediğine dikkat çekti.

Katar’a nasıl abluka uygulanmıştı? 

Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE ve Mısır, Haziran 2017’de, Katar’a yönelik bölgeyi istikrarsızlaştırıp terörizmi destekleme gibi suçlamalarda bulunmuş, Doha yönetimi ise tüm ithamların asılsız olduğunu bildirmişti.

Söz konusu ülkeler, uygulamaya koydukları ablukayı kaldırmak için Katar’a Al Jazeera kanalının kapatılmasının da içinde yer aldığı 13 şart öne sürmüştü.

Ancak Katar şartların egemenliğini ihlal edilmesi anlamına geldiğini belirterek, şartları kınayarak yerine getirilmeyeceğini belirtmişti.

Katar’daki Ulusal İnsan Hakları Komitesi (NHRC), bu süreçte Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in 4 bin 275 kere insan haklarını ihlal ettiğini duyurmuştu.

Benzer gönderiler