Trump, Avrupa’ya cezayı kesti

localism-trump-blog

Avrupa’da fiyatlar tırmanışa geçti

ABD Başkanı Donald Trump’ın 18 Ekim’den itibaren geçerli olmak kaydıyla Avrupa Birliği (AB) ürünlerine uygulayacağı milyarlarca dolarlık ek gümrük vergileriyle Fransız şarabı, viski, peynir ve diğer Avrupa ürünlerinin fiyatı tırmanmanın eşiğinde.

Ticaret Örgütünün tarihindeki en yüksek tazminat

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) AB’nin Airbus’a yasa dışı hükümet yardımı yapması gerekçesiyle misilleme olarak ABD’nin 7.5 milyar dolarlık AB ürününe ek vergi uygulamasına onay verdi. Bu karar Dünya Ticaret Örgütü tarihindeki en yüksek tazminat oldu.

 

ABD Dünya Ticaret Örgütü’nün Avrupa Birliği’nin Airbus’a verdiği desteği haksız rekabet çerçevesinde değerlendirmesinin ardından 7.5 milyar dolar değerindeki AB ürününe 18 Ekim itibariyle ek gümrük vergisi uygulanacağını belirtti.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD; Fransa, Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık sivil hava araçlarına yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmeyi planlıyor. Ayrıca İrlanda viskisi, şarap zeytin ve peynir, tereyağı, bazı Avrupa ülkelerinden yoğurt ve bazı domuz eti ürünleri gibi bir yelpazede ürünlere de yüzde 25 vergiler artırılıyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın