Wikipedia, İngiltere’nin köklü gazetesine sansür uyguluyor

589c4def25000032080b7e60

Wikipedia geçtiğimiz aylarda Türkiye’de erişimin engellenmesiyle gündeme gelmişti. Olay, birçok Batılı medya kuruluşu ve akademisyen tarafından Türkiye’de demokrasinin sorunlu olduğunun güçlü ispatlarından biri olarak gösterilmişti. Oysa Şubat ayında Wikipedia’nın yaptığı bir açıklama internet sitelerinin sınırsız özgürlük hakkına sahip olmadığını ispatlıyordu.

Online açık ansiklopedi Wikipedia’nın editörleri İngiltere’nin köklü gazetelerinden 1896 yılında kurulan Daily Mail’i kaynak gösteren makaleleri güvenilir bulmadıklarını, bu yüzden yasaklayacaklarını açıkladılar.

Daily Mail gazetesi ve onun online versiyonu olan Mail Online’nın kaynak olarak uygunluğu konusundaki tartışmalar, bu iki yayının genel olarak güvenilir olmadığı, bu yüzden de özellikle aynı konuda başka bir güvenilir kaynak olduğu hallerde Daily Mail ve Mail Online’nın yasaklanması kararıyla sonuçlandı.

Wikipedia’nın açıklamasında İngiliz gazete ve portalının teyit etmeden haber yaptığı, hatta bazen uydurma haber yaptığı ileri sürüldü.

Wikipedia’ya katkıda bulunun birçok yazar online ansiklopedinin Daily Mail’den çok daha sorunlu kaynaklara aynı uygulamanın yapılmadığı, İngiltere’nin en çok satan gazetelerinden birinin yasaklanmasını keyfi, anti-demokratik bularak protesto etti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın